Olsztyn, Elbląg, Ełk, Polecane, Bartoszyce, Braniewo, Aktualności, Działdowo, Aplikacja mobilna, Giżycko, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, Region, Ostróda, Pisz, Regiony, Szczytno, Węgorzewo
Spore zmiany w Kodeksie pracy. Kontrola trzeźwości pracowników i zasady pracy zdalnej
Rok 2023 to spore zmiany w prawie pracy. Od 21 lutego pracodawcy będą mogli samodzielnie przeprowadzać prewencyjną kontrolę trzeźwości pracowników. Pojawiają się także nowe regulacje dotyczące pracy zdalnej. Te zaczną obowiązywać od 7 kwietnia.
– Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadza trzy rodzaje pracy zdalnej. To praca zdalna całkowita, zdalna częściowa oraz zdalna okazjonalna – wyjaśnia Łukasz Sztych, zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Olsztynie.
To jest praca wykonywana stale, bądź częściowo, bo ona nie musi być cały czas poza miejscem stałego wykonywania pracy, przy użyciu urządzeń pozwalających na porozumiewanie się na odległość. Co ważne, to nie musi być praca wyłącznie przy komputerze, bo można sobie wyobrazić sytuację, że zostanie polecona praca zdalna przy określonych dokumentach bez użycia środka porozumiewania się na odległość. Nie musi być ona, w odróżnieniu od telepracy, którą te nowe przepisy zastąpią, wykonywana regularnie i stale.
Uzgodnienie wykonywania pracy zdalnej może być dokonane przy zawieraniu umowy o pracę oraz podczas już jej trwania. – Wnioskodawcą może być pracodawca, jak i pracownik – dodaje Łukasz Sztych.
To są pracownice w ciąży, osoby opiekujące się dziećmi do 4. roku życia, opiekujące się dziećmi z niepełnosprawnościami. Co do zasady pracodawca też nie może odmówić, chyba że wynika to z organizacji pracy i rodzaju pracy. Można więc wyobrazić sobie sytuację, że tej kategorii pracownikom pracodawca będzie starał się odmówić pracy na ich wniosek, twierdząc, że dana praca nie może być wykonywana zdalnie.
Kierując na pracę zdalną pracodawca musi zapewnić pracownikowi odpowiednie narzędzia do jej wykonania oraz pokryć koszta związane z jej świadczeniem. To m.in. opłaty za prąd i korzystanie z internetu.
Autor: I. Malewska
Redakcja: M. Rutynowski