Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Spór nauczycieli z dyrektorką szkoły w Ameryce

Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny w Ameryce koło Olsztynka. Fot. Anna Minkiewicz-Zaremba

Nauczyciele z zespołu Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych dla Dzieci Przewlekle Chorych w szpitalu w Ameryce protestują przeciwko łamaniu ich praw przez dyrektor placówki Beatę Sawczuk.

Jak tłumaczy Elżbieta Szydlik, wiceprzewodnicząca Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Olsztynie, sprawa zaczęła się około roku temu. Wtedy nauczyciele złożyli skargę na działania kierownictwa szkoły. Wymienia je Bożena Kowalska, przewodnicząca Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania związku „Solidarność” w Olsztynie. To m.in. niewypłacanie ponadwymiarowych godzin pracy, nierespektowanie urlopów na żądanie i zmniejszenie liczby klas.

00:00 / 00:00

Beata Sawczuk, która od 8 lat jest dyrektorką szkoły, tłumaczy, że wszystkie jej działania są zgodne z prawem, bo placówka pracuje zgodnie z odpowiednimi rozporządzeniami. Dodaje, że spór ma raczej charakter personalny.

00:00 / 00:00

Z zarzutami nauczycieli z “Solidarności” nie zgadzają się przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego w Ameryce – potwierdza Ewa Karpińska przewodnicząca związku ZNP w placówce. Dodaje, że zależy im przede wszystkim na dobru uczniów, a nie na podżeganiu konfliktów.

00:00 / 00:00

Kolejną skargę nauczycieli rozpatruje rada powiatu olsztyńskiego, która jest organem prowadzącym placówkę.

Posłuchaj relacji Katarzyny Piaseckiej:

00:00 / 00:00

(kpias/as)

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w nauczyciele
Janusz Koziński: Sytuacja oświaty jest trudna przez niż

Purda jest w pierwszej piątce gmin w Polsce, które najwięcej dokładają do utrzymania uczniów w szkołach. Wydatki na oświatę pochłaniają ponad 40 procent, 26 i pół...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV