Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Specjalna bariera zapobiegnie migracji dzików. To sposób na walkę z afrykańskim pomorem świń

Dziki przenoszą się do miasta i nie można ich wywieźć do lasu, fotolia

Na wschodniej granicy Polski zostanie wzniesiona bariera uniemożliwiająca wędrówki dzików. Rząd przyjął przepisy, których celem jest walka z afrykańskim pomorem świń – ASF.

Na dzisiejszym posiedzeniu(4.12) Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustaw w celu ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt. Na wschodniej granicy Polski zostanie wybudowana bariera zapobiegająca migracji dzików. Na wschód od Polski znajduje się bowiem stałe źródło wirusa ASF – argumentuje Rada Ministrów.

Ponadto, nałożono obowiązek współpracy samorządów i nadleśniczych z dzierżawcami obwodów łowieckich.

Afrykański pomór świń to choroba śmiertelna dla pogłowia trzody chlewnej. W Polsce występuje od 2014 roku u świń i dzików. Z tego powodu dla polskich przedsiębiorstw zamknięte są między innymi rynki Dalekiego Wschodu, w tym Chin. W Polsce wykryto ponad 100 ognisk ASF.

W woj. warmińsko-mazurskim ognisko ASF  stwierdzono u padłego dzika w okolicach miejscowości Skrzypki, koło Kalinowa w powiecie ełckim.

Autorka: B.Gajlewska
redakcja: A.Socha

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Prokuratura chce wyższej kary wobec księdza skazanego za molestowanie dzieci

Ostrołęcka prokuratura zaskarżyła wyrok skazujący księdza Jarosława M. za dopuszczenie się tzw. innych czynności seksualnych wobec dziewczynek poniżej 15. roku życia. W październiku sąd w Kętrzynie...

Zamknij
RadioOlsztynTV