Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - WYNIKI KONKURSU DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Spadł poziom wód w mazurskich jeziorach

Fot. Łukasz Węglewski

O 40 centymetrów obniżył się poziom wód w mazurskich jeziorach.

Powodem są utrzymujące się wysokie temperatury powietrza i brak dostatecznej ilości opadów, które by uzupełniły stan wód. Jak wyjaśnia Andrzej Żukowski z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Giżycku, system Wielkich Jezior Mazurskich jest zasilany jedynie przez dwie małe rzeki: Krutynię, która wpada do jeziora Bełdany i Sapinę w zlewni rzeki Węgorapy. Z Wielkich Jezior Mazurskich wypływają natomiast rzeki Pisa, która zasila dalej Narew oraz na północy Węgorapa.

Sucha aura powoduje, że dziennie ubywa nawet 1 centymetr poziomu wody. Mimo tak niskich stanów wód żeglarze nadal swobodnie pływają po akwenach. Jarosław Sroka z Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego powiedział że tak niskiego stanu wód mazurskich akwenów nie pamięta. Zaznacza jednak, że nie było zgłoszeń od żeglarzy o awariach czy uszkodzeniach jachtów spowodowanych wpłynięciem na mielizny. (PAP/gol/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w woda, jezioro, jeziora
Czy powstanie nowy szlak wodny na Śniardwy?

Konsorcjum firm z Gołdapi i Warszawy ma opracować audyt przyrodniczy na terenach, gdzie samorządowcy chcą wykopać kanał między jeziorami Tyrkło i Buwełno. Dzięki tej inwestycji na...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV