Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Spada liczba zawieranych małżeństw. Najgorzej jest na Warmii i Mazurach

O prawie 11 procent spadła liczba rodzin na Warmii i Mazurach w ostatniej dekadzie. Dane, po ostatnim spisie powszechnym, opublikował GUS.

W 2011 roku w regionie było 411 tysięcy rodzin. Teraz jest ich 44 tysiące mniej. Spadek widoczny jest we wszystkich województwach, w kraju – średnio o 7,5 procent.

Przedstawione dane pokazują też ponad 14-procentowy spadek liczby małżeństw na Warmii i Mazurach i jest to najwyższy spadek w Polsce. To, że udzielanych jest mniej ślubów widzą urzędy stanu cywilnego. Olsztyński USC zauważa też pozytywne tendencje.

Wiele par dożywa wspólnie złotych godów – mówi Jolanta Skrycka, zastępca kierownika USC w Olsztynie.

Co roku mamy około 150 par zgłoszonych do jubileuszu za długoletnie pożycie. Są też pary, które tak hucznie nie obchodzą jubileuszu, a jedynie w gronie rodzinnym. Takich par jest drugie tyle.

00:00 / 00:00

Pomysły na docenienie osób, które mogą pochwalić się długoletnim stażem małżeństwa jest wiele. Do sejmu trafił projekt, który zakłada finansowe wsparcie par, które razem przeżyły co najmniej 40 lat. To 500 plus dla małżeństw. Czy pomysł wejdzie w życie jeszcze nie wiadomo?

Fot. Adobe Stock

Autor: K. Grabowska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w Warmia i Mazury, ślub, jubileusz
Naukowcy z Olsztyna stworzyli wzór na idealną farmę fotowoltaiczną. Co jest najważniejsze?

Gdzie stawiać panele, żeby wyprodukować jak najwięcej prądu? Naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego stworzyli wzór na idealną farmę fotowoltaiczną. Naukowcy z Instytutu Geodezji i Budownictwa UWM wzięli...

Zamknij
RadioOlsztynTV