Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Sondaż: poparcie Polaków dla UE wciąż wysokie

fot. P. Getka

Zdaniem 53,5 proc. badanych zalety członkostwa Polski w UE przeważają nad wadami, według 24,7 proc. wady i zalety się równoważą, a 16,7 proc. twierdzi, że przeważają wady – wynika z sondażu IBRiS.

32 proc. ankietowanych uważa, że z członkostwa w UE wynikają zdecydowanie zalety, zaś 21,3 proc. – raczej zalety. Według 24,7 proc. wady i zalety się równoważą. Zdaniem 5,8 proc. respondentów członkostwo w UE to zdecydowanie wady, zaś zdaniem 10,9 proc. to raczej wady. 5,2 proc. ankietowanych wybrało odpowiedź „trudno powiedzieć”.

Jak wynika z sondażu, polski euroentuzjazm nie jest tak mocny, jak jeszcze trzy lata temu. W listopadzie 2020 roku IBRiS zadał identyczne pytanie – od tamtego czasu o niemal 11 pkt proc. ubyło euroentuzjastów, o około 9 pkt proc. przybyło zaś tych, którzy widzą równoważenie się zalet i wad.

Jak wskazuje sondaż, stosunek do Unii stał się mocno powiązany z sympatiami politycznymi. Obecnie aż 94 proc. wyborców KO i tylko 17 proc. wyborców PiS jest euroentuzjastami. Trzy lata temu polaryzacja nie była tak duża. Zdaniem ekspertów wyborcy partii Jarosława Kaczyńskiego, ubożsi i zamieszkujący mniejsze miejscowości mają powody, aby bardziej obawiać się proekologicznych pomysłów UE. Antyunijną retorykę nasila także PiS.

Z sondażu wynika, że wśród zalet członkostwa w UE Polacy najczęściej wymieniają otwarte granice państw członkowskich (45,2 proc.), fundusze unijne (20,6 proc.), wzrost bezpieczeństwa Polski (18,9 proc.) oraz możliwość kształcenia za granicą (3,7 proc.).

Wśród wad wymieniono narzucanie Polsce prawa przez Brukselę (33,8 proc.), nierówne traktowanie krajów członkowskich (30,5 proc.), migrację (12,5 proc.) oraz traktowanie Polaków jako tanią siłę roboczą (4,6 proc.).

Sondaż został przeprowadzony przez pracownię IBRiS dla „Rzeczpospolitej”.

Redakcja: Ł. Sadlak

Więcej w Unia Europejska, sondaż
Jacek Protas: na dniach rząd przyjmie program wsparcia czterech województw

W najbliższych dniach rząd ma przyjąć program wspierający tereny przygraniczne północno-wschodniej Polski. Chodzi o 100 milionów złotych na samorządowe inwestycje w tym roku. Wiceminister funduszy i...

Zamknij
RadioOlsztynTV