Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Śnięte ryby w rezerwacie jeziora Drużno

jezioro Drużno pod Elblągiem

Katastrofa ekologiczna na rzece Wąskiej i Jeziorze Drużno. Z powodu zatrucia wody mogło paść około półtorej tony ryb – ocenia Polski Związek Wędkarski w Elblągu.

Do skażenia rzeki Wąskiej doszło kilka dni temu w okolicy Pasłęka. Śnięte ryby i martwe zwierzęta w rezerwacie Drużno pojawiły się w niedzielę 25 maja. Trwa dochodzenie w sprawie skażenia. Do tej pory pracownicy Polskiego Związku Wędkarskiego wyłowili około 700 kilogramów śniętych ryb. Akcja wciąż trwa. Przy obecnych temperaturach martwe zwierzęta mogą być zagrożeniem sanitarnym.

pelikan na jeziorze Drużno

Mamy 10 kilometrów całkowicie martwej biologicznie strefy od Wąskiej, przez zatokę Drużna aż do Kanału Elbląskiego – powiedział Radiu Olsztyn dyrektor PZW w Elblągu Krzysztof Cegiel. Wśród padłych ryb są kilkukilogramowe osobniki wielu gatunków, także chronionych. W skażonej wodzie nie ma już żywych ślimaków czy małż, znaleziono nawet martwego dzika i ptaki.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

00:00 / 00:00

Straty w przyrodzie na obszarze Natura 2000 w rezerwacie Drużno są nie do oszacowania, te materialne to prawie 30 tysięcy złotych. (mstan/bsc)

Jezioro Drużno. Fot. M. Stankiewicz

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ryby, jezioro, ekologia, Drużno, Natura 2000, rezerwat
Przy muzyce łatwiej działać ekologicznie

Dzieci z kilkunastu warmińsko-mazurskich szkół podstawowych mogły wysłuchać specjalnego koncertu w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie. Koncert zatytułowany „Z muzyką o ekologii” był nagrodą za dbanie o...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV