Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Śmierć Kornela Morawieckiego, spotkanie prezydentów Polski i USA oraz propozycje wyborcze dla rolników. Posłuchaj audycji My, Wy, Oni

Od lewej: K. Hećman (PSL), H. Falkowski (Kukiz’15), M. Lewiński, D. Rudnik (PiS), M. Kuchciński (PO). Fot. A. Dybcio

Gośćmi Marka Lewińskiego w audycji byli:

  • Kukiz’15 – Henryk Falkowski,
  • Polskie Stronnictwo Ludowe – Krzysztof Hećman,
  • Platforma Obywatelska – Marcin Kuchciński,
  • Prawo i Sprawiedliwość – Dariusz Rudnik.

Temat 1.
Nie żyje Kornel Morawiecki, działacz opozycji demokratycznej w PRL, przywódca „Solidarności Walczącej”, marszałek senior Sejmu VIII kadencji, ojciec premiera Mateusza Morawieckiego. Kornel Morawiecki miał 78 lat.

Z ogromnym żalem potwierdzam, że zmarł dziś Kornel Morawiecki – Marszałek Senior Sejmu RP, kawaler Orderu Orła Białego. Człowiek, który całe życie poświęcił walce o wolną Polskę. Prosimy o modlitwę w tej trudnej chwili

– napisał na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller.

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk informując o śmierci Kornela Morawieckiego napisał na Twitterze o zmarłym: „Człowiek z piękną historią, wierny zasadom, bezkompromisowo walczący o niepodległość Ojczyzny wielki Polak”.

Panu Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i jego rodzinie składam w imieniu całej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów najszczersze wyrazy współczucia

– czytamy we wpisie szefa KPRM. Kondolencje i wyrazy żalu po śmierci Kornela Morawieckiego składają też inni politycy.

Temat 2.
Prezydent Andrzej Duda spotkał się niedawno z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Dostaliśmy obietnice zwiększenia obecności amerykańskich wojsk w Polsce i zniesienia wiz dla Polaków. Według znawców tematu, jeśli do zniesienia wiz faktycznie dojdzie, to nastąpi to prawdopodobnie w lutym przyszłego roku.

Temat 3.
Propozycje wyborcze dla rolników:

1. Prawo i Sprawiedliwość zapowiada zrównanie dopłat bezpośrednich do średniej europejskiej oraz program „Dobrostan plus” – czyli wsparcie chowu zwierząt. Zapowiedź uzyskania ponad 30 miliardów euro na pierwszy i drugi filar.
2. Koalicja Obywatelska mówi o pozyskaniu 32 miliardów euro podkreślając, że dziś oferta Brukseli dla rozwoju polskiej wsi jest niższa aż o 5 miliardów euro. Oprócz tego m.in. „Prawo do swobodnego powiększania gospodarstw rolnych” oraz „Fundusz Klęskowy”
3. PSL i Kukiz – razem mówią m.in. o skróceniu łańcucha dostaw produktów od rolników np. do szpitali. Ponadto mowa jest także o stawkach 0% VAT na tradycyjną, zdrową żywność, Zwiększenie dopłat z Unii do 1200 zł/ha oraz m.in. emerytura rolnicza nie powiązana z prawem do gospodarstwa.

Posłuchaj audycji My, Wy, Oni

00:00 / 00:00

 

Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w H. Falkowski, D. Rudnik, M. Kuchciński, K. Hećman
Podsumowanie Eurowyborów, wizyta szefa MON w Gołdapi i wypowiedzi Z. Klepackiej ws. LGBT. Oglądaj audycję My, Wy, Oni

Gośćmi Krzysztofa Kaszubskiego w studiu byli: Katarzyna Królak – Nowoczesna, Piotr Żuchowski - Polskie Stronnictwo Ludowe, Henryk Falkowski – Kukiz’15, Janusz Cichoń – Platforma Obywatelska RP,...

Zamknij
RadioOlsztynTV