Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 9 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - KONKURS DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH. PULA NAGRÓD - 9 000 ZŁ

Ustawa o ochronie zwierząt i negocjacje dotyczące umowy z Przewozami Regionalnymi. Posłuchaj audycji My, Wy, Oni

Konsekwencje głosowania nad ustawą o ochronie zwierząt i negocjacje dotyczące umowy z Przewozami Regionalnymi. To tematy dzisiejszego spotkania z politykami w audycji My, Wy, Oni.

Gośćmi Marka Lewińskiego w audycji byli:

  • Piotr Cezary Lisiecki – Konfederacja
  • Edward Pietrulewicz – PSL
  • Małgorzata Matuszewska-Boruc – Lewica, partia Razem.
  • Anna Wasilewska – Koalicja Obywatelska
  • Dariusz Rudnik – Prawo i Sprawiedliwość.

TEMAT 1

Za nami narada kierownictwa PiS. Podjęto decyzje o „zdecydowanych rozstrzygnięciach”. O szczegółach poinformujemy w stosownym czasie – napisała na Twitterze rzeczniczka PiS Anita Czerwińska.

Spotkanie kierownictwa partii w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości na ul. Nowogrodzkiej zakończyło się po około trzech godzinach. Politycy mieli rozmawiać o przyszłości Zjednoczonej Prawicy oraz dalszej obecności w rządzie polityków Porozumienia i Solidarnej Polski, w tym obecnego szefa resortu sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

Spotkanie kierownictwa PiS to konsekwencja piątkowego głosowania w Sejmie nad nowelą ustawy o ochronie zwierząt. Mimo dyscypliny jaka obowiązywała w klubie PiS, przeciw ustawie opowiedziało się 38 posłów Prawa i Sprawiedliwości, w tym wszyscy posłowie Solidarnej Polski oraz dwóch z Porozumienia; 15 innych posłów partii Jarosława Gowina wstrzymało się od głosu. Od tego czasu politycy PiS wielokrotnie powtarzali, że koalicja rządowa praktycznie nie istnieje.

TEMAT 2

Samorząd Województwa negocjuje umowę na przewozy kolejowe ze spółką Polregio. Przewozy Regionalne chcą obsługiwać ruch kolejowy w województwie przez 6 najbliższych lat.

W 2019 roku do funkcjonowania Przewozów Regionalnych samorząd województwa dopłacił około 44 mln zł. Polskie Radio Olsztyn nieoficjalnie ustaliło, że spółka Polregio do negocjacji podeszła z prośbą o kwotę ponad dwukrotnie wyższą. „Przewozy” początkowo chcą otrzymać dotację na poziomie 90 mln zł.

Na co powinien zgodzić się Samorząd Województwa i jakie warunki powinien postawić?

TEMAT 3

Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję, zgodnie z którą w Polsce dochodzi do ciągłego pogarszanie się stanu praworządności w Polsce.

Parlament ubolewa też z powodu „masowych aresztowań, których ofiarą padło 48 działaczy LGBTI”. Rezolucję, za którą nie idą żadne prawne implikacje, poparło 513 europosłów, przeciw było 148, a wstrzymało się od głosu 33.

W głosowaniu rezolucji europosłowie PO i Lewicy opowiedzieli się za jej przyjęciem, przeciwko głosowali natomiast parlamentarzyści PiS. PSL wstrzymał się od głosu. To dziesiąta rezolucja dotyczącą stanu praworządności w Polsce od 2016 r. W dokumencie, który ma charakter niewiążący, Parlament Europejski wyraża obawy dotyczące systemu legislacyjnego i wyborczego, niezależności sądownictwa i praw podstawowych w Polsce.

Posłuchaj audycji My, Wy, Oni

00:00 / 00:00

 

Redakcja: A. Dybcio za M. Lewiński

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Przewozy Regionalne, D. Rudnik, P. Lisiecki, A. Wasilewska, ustawa o ohcronie zwierząt, M. Matuszewska-Boruc
Nowi maszyniści odebrali świadectwa. Kadra się starzeje dlatego potrzebni są wykwalifikowani pracownicy

Warmińsko-mazurskie Przewozy Regionalne mają ośmioro nowych maszynistów. Uroczyste przekazanie świadectw zdania egzaminu kwalifikacyjnego odbyło się w Olsztynie. To jest tak, że ja już od dziecka miałem...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV