Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Słynny róg czeka na wpis

Apolityczny Róg 2 Maja, fot. Damian Matwiejczyk

Jedyny taki w Polsce – Apolityczny Róg 2 Maja w Elblągu – czeka na oficjalną zgodę urzędników na wpisanie tej nazwy do miejskiego rejestru. Jest to miejsce niezwyczajne, bo mieści się na skwerze u zbiegu ulic 1 Maja i 3 Maja.

Apolityczny Róg 2 Maja powstał 14 lat temu z inicjatywy elbląskich radiowców i był odpowiedzią na utarczki polityków, którzy nie mogli się porozumieć nawet w sprawach obchodów majowych świąt.

1 i 3 Maja to nie były święta komplementarne, wręcz przeciwnie. – przypomina Paweł Kasperczyk, autor tej inicjatywy, przez te utarczki kto i jak ma świętować przyszło mi na myśl, żeby dać coś zwykłym ludziom. I tak pojawił się pomysł Rogu 2 Maja, który ma łączyć a nie dzielić.

Powołaniu Apolitycznego Rogu 2 Maja towarzyszył happening, podczas którego ustawiona została tablica z nową nazwą.

Mimo, że podejmowane były starania o jej oficjalne zatwierdzenie, to z woli lokalnych władz kolejnych kadencji samorządu nigdy do tego nie doszło. Tablica pojawiała i znikała.

Apolityczny Róg 2 Maja w Elblągu powstał 14 lat temu. Przyniósł miastu nieoczekiwaną sławę i stał jego atrakcją przypominaną co roku na początku maja. (mstan/łw)

Apolityczny Róg 3 Maja – posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

00:00 / 00:00

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, polityka, Apolityczny Róg 3 Maja
Nie ma komisarza i terminu wyborów

Mimo, że od odwołania w referendum władz Elbląga minęły ponad 2 tygodnie nadal nie ma komisarza, który do przedterminowych wyborów powinien pełnić obowiązki prezydenta i Rady...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV