Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Śluza Karwik w Piszu doczeka się remontu

Fot. M. Zbrożek

Śluza Karwik łącząca jezioro Roś ze Śniardwami jest jedną z najbardziej urokliwych na Mazurach. Rocznie przeprawia się tu 2,5 tys. jednostek. Powstała w połowie XIX wieku i właściwie od tamtej pory nie była gruntownie remontowana. W czwartek podpisano umowę na jej modernizację.

Koszt inwestycji to 12 mln zł. – Ten remont był niezbędny z kilku powodów – mówi Przemysław Sobiesak, dyrektor Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Nie tylko sam obiekt tego wymaga, ale również bezpieczeństwo i komfort wszystkich użytkowników szlaków wodnych na Mazurach.

Co zostanie zrobione najpierw wyjaśnia Oskar Kielczyk, wykonawca inwestycji.

Najpierw zajmiemy się odbudową jazu śluzy. Śluza za bardzo wyglądem ogólnym się nie zmieni, bo jest to remont. Nie zmieniamy jej gabarytów – w tym kierunku będą szły te realizacje.

00:00 / 00:00

O tym, jak istotny jest remont śluzy Karwik, mówi Andrzej Szymborski, burmistrz Pisza.

Dla nas to bardzo ważny element rozwoju turystycznego. Warto wspomnieć, że ta inwestycja to świetny przykład współpracy samorządu z rządem. To przykład jak dobra współpraca może służyć społeczeństwu. Jeśli taka współpraca będzie utrzymana, to mam nadzieję, że Polska Wschodni, do której należymy, jeśli chodzi o rozwój, dochody i poziom życia mieszkańców, zrówna się z całą Polską.

00:00 / 00:00

To kolejna ważna wodna inwestycja na Mazurach – wyjaśnia poseł Jerzy Małecki.

Mieszkańcy nie mogą się jej doczekać, bo będzie atrakcją Pisza. Jest jeszcze kilka kanałów i śluz, które wymagają remontu i prace te zostaną wykonane.

Remont śluzy potrwa rok.

Fot. M. Zbrożek

Autor: M. Zbrożek/M. Ruszczyńska/P. Karpiszen
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Pisz, umowa, remont
fot. Sławomir Ostrowski
Na Kanale Elbląskim rozpoczął się awaryjny remont śluzy Miłomłyn

Od poniedziałku do końca roku zamknięta będzie śluza Miłomłyn na Kanale Elbląskim. Jak poinformowały Wody Polskie wrota śluzy wymagają awaryjnego remontu. Zamknięcie śluzy dla żeglugi wynika...

Zamknij
RadioOlsztynTV