Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

SLD podało kandydatów do PE i na prezydentów miast

Tadeusz Iwiński, fot. Dorota Grzymska

10 osób będzie kandydowało w wyborach do Europarlamentu okręgu warmińsko-mazursko-podlaskim z list SLD – powiedział podczas IX Wojewódzkiej Konwencji Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Olsztynie poseł Tadeusz Iwiński.

Wybory do Parlamentu Europejskiego
Profesor Iwiński, który otwiera listę z numerem jeden podkreślił, że kandydaci partii mają spore szanse na dobry wynik wyborczy. Zdaniem posła lista jest bardzo mocna i jest jedną z dwóch list SLD, gdzie jest przewaga kobiet na listach. Z listy numer trzy startuje 6 kobiet i 4 mężczyzn.

Uczestniczący w Konwencji Sekretarz Generalny SLD Krzysztof Gawkowski przekonywał, że najbliższe 3 miesiące będą okresem bardzo ciężkiej pracy nie tylko dla kandydatów, ale i dla wszystkich członków partii i to bez gwarancji sukcesu. Gawkowski podziękował kandydatom z udział w trudnych wyborach, które nie dają odpowiedzi na pytanie jak będzie wyglądał podział mandatów i czy w województwie warmińsko-mazurskim będzie mandat dla Sojuszu.

Pełna lista kandydatów SLD z okręgu trzeciego:
1. Tadeusz Iwiński
2. Małgorzata Anna Bil-Jaruzelska
3. Eugeniusz Czykwin
4. Władysław Mańkut
5. Ilona Kieres-Salamoński
6. Izabela Piasecka
7. Anna Jesień
8. Robert Łada
9. Bożena Topczyłko
10. Bożena Bagan

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce 25 maja tego roku.

Sprawa pomnika generała Czerniachowskiego
Poseł SLD Tadeusz Iwiński powiedział także podczas konwencji, że sprzeciwia się usunięciu z Pieniężna pomnika sowieckiego generała Iwana Czerniachowskiego. Jego zdaniem decyzja samorządowców z tego miasta ma negatywny wpływ na stosunki Polski z Federacją Rosyjską. Stosunki te pogarszają się w półtora roku po wprowadzeniu małego ruchu granicznego, który ożywił gospodarczo przygraniczne rejony województwa warmińsko-mazurskiego. Profesor Iwiński wstąpił z interpelacją w tej sprawie do ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego.

Stanowisko posła Iwińskiego poparł szef SLD w regionie Władysław Mańkut. Jego zdaniem w ocenie historycznej nie można posługiwać subiektywnymi ocenami, bo to może przynieść więcej zła niż pożytku. Mańkut zaznaczył, że czas na uporządkowanie kwestii pomnika generała Czernichowskiego w Pieniężnie był wtedy, kiedy robiono projekty przebudowy skrzyżowania pod miastem.

Generał Iwan Czerniachowski był najmłodszy generałem sowieckim podczas II wojny światowej. W Rosji uważany jest za bohatera, jednak polscy historycy twierdzą, że Czerniachowski, który została śmiertelnie ranny pod Pieniężnem odpowiedzialny jest za rozstrzelanie dowództwa wileńskiego AK i wywózkę 6 tysięcy żołnierzy AK uczestniczących w akcji wyzwolenia Wilna. W styczniu tego roku rada miejska Pieniężna podjęła uchwałę intencyjną o zamiarze likwidacji niszczejącego pomnika. Spotkało się z wieloma negatywnymi komentarzami ze strony rosyjskich mediów i polityków.

Kandydaci na prezydentów Olsztyna i Elbląga
W czasie konwencji Władysław Mańkut zaprezentował także program Sojuszu na szybszy rozwój województwa, które zdaniem SLD rozwija się zbyt wolno przez co pogłębia się przepaść między bogatymi rejonami kraju a Warmią i Mazurami. Jedna z recept ma być współpraca subregionalna gdzie Elbląg i Olsztyn mają wspierać słabsze obszary województwa.

W czasie konwencji zaprezentowano też przyszłych kandydatów na prezydentów dwóch największych miast regionu – Olsztyna Andrzeja Ryńskiego i Elbląga Janisza Nowaka.

(kasz/łw)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w polityka, wybory, Parlament Europejski, SLD
Wojciech Penkalski: nie przekazałem pieniędzy na referendum

Newsweek pisze nieprawdę, nie przekazałem na referendum w Elblągu 50 tysięcy złotych - twierdzi poseł Wojciech Penkalski z Twojego Ruchu. Tygodnik zamieszcza na stronie internetowej fragment...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV