Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Skończą z „polskimi” obozami

Brama obozu koncentracyjnego w w Sztutowie

W Olsztynie zarejestrowano Stowarzyszenie Patria Nostra. Ma ono walczyć z kłamliwymi informacjami na temat polskich obozów zagłady w czasie II Wojny Światowej.

W skład stowarzyszenia wchodzą prawnicy i więźniowie niemieckich obozów koncentracyjnych. Na jego czele stoją mecenas Lech Obara i Janina Luberda-Zapaśnik – prezes oddziału Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych.

Stowarzyszenie zapowiada podejmowanie prawnych działań przeciwko posługiwaniu się – zwłaszcza przez zachodnie media – nieprawdziwymi informacjami o uczestniczeniu Narodu Polskiego w tworzeniu obozów koncentracyjnych w czasie II Wojny Światowej.

Przed berlińskim sądem toczy się sprawa przeciwko wydawcy niemieckiego dziennika Die Welt wytoczona przez Zbigniewa Osewskiego. Od początku procesu niemiecka gazeta już w dwóch artykułach ponownie użyła sformułowania „polski obóz zagłady” – określając w ten sposób obóz koncentracyjny utworzony przez Niemców na terenie okupowanej Polski. Wobec tego kancelaria Lecha Obary wniosła o zabezpieczenie powództwa, czyli zażądała zakazania przez sąd dalszego rozpowszechniania określeń „polski obóz koncentracyjny” i „polski obóz zagłady” w trakcie postępowania sądowego przez niemiecki dziennik.

W najbliższy wtorek 16 kwietnia przed sądem w Berlinie przesłuchiwany będzie w tej sprawie Thomas Schmid, redaktor naczelny Die Welt. (pkarp/bsc)

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w historia, wojna, Stowarzyszenie Patria Nostra, obozy
Muzea regionalne w Sąpłatach, Olszynach, Rozogach

Trzy Izby Regionalne w okolicach Szczytna, to miejsca, gdzie można poznać ciekawą historię tego zakątka Mazur i zobaczyć eksponaty, które zaskoczą niejednego zwiedzającego. To placówki, które...

Zamknij
RadioOlsztynTV