Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Skarby archeologiczne na Warmii i Mazurach. Ile lat mają najstarsze?

Fot. D. Wojciechowski

Każde odkrycie sprzed naszej ery jest niezwykle cenne – szczególnie na Warmii i Mazurach – przekonują naukowcy.

Kilka dni temu informowaliśmy o odkryciu trzech przedmiotów z brązu sprzed prawie 3 tysięcy lat w gminie Zalewo. To dwie bransolety i siekierka. W tym roku to drugie takie odkrycie – w lutym eksploratorzy z Ełku znaleźli siekierkę z brązu.

Fot. Muzeum w Ostródzie

Pierwsze tysiąclecie przed naszą erą to czas, gdy cywilizacje globalnego Południa stawiały kamienne budowle podziwiane do dziś. Egipskie piramidy już wtedy miały prawie 2 tysiące lat, około tysiąca lat liczył monumentalny pałac w Knossos na Krecie, rozwijał się ateński Akropol oraz starożytny Rzym.

Na terenie dzisiejszego województwa warmińsko-mazurskiego na takie zabytki nie możemy liczyć – tu budowano grody z surowców dostępnych na miejscu.

Budowle wznoszone były z materiałów organicznych, przede wszystkim z drewna. Wiadomo, że taki surowiec nie zachowuje się na przestrzeni kilku tysięcy lat

– przyznaje doktor habilitowany Mirosław Hoffmann, archeolog z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i Muzeum Warmii i Mazur.

00:00 / 00:00

Powodem braku dużych zabytków architektury był też gorszy rozwój gospodarczy oraz polityka. Stawiający olbrzymie piramidy Egipt był scentralizowanym państwem narodowym, podczas gdy na terenie dzisiejszej Warmii i Mazur dominowała struktura plemienna.

Fot. Marek Lewski

Scentralizowana, mądra władza narzuca pewne standardy. Tu u nas było to niemożliwe jeszcze 2 tysiące lat później. Odnosząc się do Prusów na przykład, Prusowie aż do czasu podboju przez Krzyżaków nie potrafili przecież scentralizować władzy, byli zbitką plemion

– przypomina profesor Hoffmann.

00:00 / 00:00

Jedynymi zabytkami architektury sprzed 3 tysięcy lat na terenie dzisiejszego województwa warmińsko-mazurskiego są kurhany – czyli grobowce w kształcie kopców, które mogły sięgać nieco ponad 3 metrów wysokości.

Fot. D. Wojciechowski

Urny z pierwszego tysiąclecia p.n.e. znalezione na Warmii i Mazurach

„Jakbym milion wygrał w totolotka”. Znaleźli bransolety i siekierkę sprzed prawie 3 tysięcy lat

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

Więcej w Ełk, archeologia, skarb, Zalewo, odkrycie
„Jakbym milion wygrał w totolotka”. Znaleźli bransolety i siekierkę sprzed prawie 3 tysięcy lat

Okrycie sprzed prawie 3 tysięcy lat na terenie gminy Zalewo. Poszukiwacze z Towarzystwa Miłośników Ziemi Suskiej znaleźli dwie bransolety i siekierkę wykonane z brązu, datowane wstępnie...

Zamknij
RadioOlsztynTV