Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

SIM-y wymagają kontroli. Posłuchaj audycji Śliska Sprawa

Miały być najlepszą ofertą dla tych, których nie stać na kredyt hipoteczny na własne mieszkanie, a są w stanie opłacać czynsz. Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe miały budować tanie mieszkania na wynajem i ożywiać lokalną gospodarkę.

Uruchomił je 3 lata temu Krajowy Zasób Nieruchomości. Na Warmii i Mazurach powstały 3 spółki Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej: KZN Północ, KZN Warmia i Mazury oraz KZN Pojezierze. Przystąpiło do nich kilkadziesiąt miast i gmin.

Samorząd, który wchodził do spółki, musiał wpłacić 3 miliony złotych na jej funkcjonowanie. Pieniądze pochodziły z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. Jednak mimo szumnie zapowiadanej budowy tysiąca mieszkań, w całym regionie powstał tylko jeden budynek na 18 mieszkań, który ma być oddany do użytku pod koniec roku.

O tym, że SIM-y wymagają szczegółowej kontroli, resort funduszy i polityki regionalnej mówił już pod koniec zeszłego roku. W przekazach medialnych pojawiały się informacje o wciskaniu do spółek partyjnych prezesów, którzy pobierali tylko wynagrodzenia i służbowe samochody. Widzieli to również samorządowcy, którzy bezskutecznie czekali na nowe mieszkania w swoich gminach.

Po audytach, które nowe władze Krajowego Zasobu Nieruchomości przeprowadziły we wszystkich SIM-ach w kraju, wytypowano kilka do szczegółowych kontroli – w tym dwa na Warmii i Mazurach – spółkę KZN Północ oraz KZN Warmia i Mazury.

Posłuchaj audycji Leszka Tekielskiego i Wojciecha Chromego

00:00 / 00:00

Autor: W. Chromy
Redakcja: K. Ośko

Więcej w Śliska Sprawa, Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa, Krajowy Zasób Nieruchomości
Kara za pobicie wójta gminy. Posłuchaj audycji Śliska Sprawa

Po dwóch latach zakończył się sądowy proces w sprawie pobicia wójta gminy Lidzbark Warmiński. Sprawcą był jeden z tamtejszych przedsiębiorców. Do zdarzenia doszło w miejscu publicznym,...

Zamknij
RadioOlsztynTV