Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 31 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Silny wiatr w regionie. Ponad 60 interwencji spowodowanych wichurą

Fot. fotolia.pl

Nad warmińsko-mazurskim przechodzą wichury. W nocy strażacy byli wzywani 8 razy, ale zdarzeń spowodowanych silnym wiatrem wciąż przybywa i od rana było ich już ponad 60.

To głównie przewrócone drzewa i zerwane konary. W Parkoszewie w gminie Bartoszyce taki konar spadł na zaparkowane auto, w Kowalach Oleckich wiatr zerwał część ładunkową z samochodu dostawczego, a w Woli Lipieckiej w gminie Orneta – papę z dachu. W żadnym z tych zdarzeń nikomu nic się nie stało.

Piątkowe prognozy meteo wskazują, że strażacy będą mieli jeszcze więcej pracy. Ma bardzo silnie wiać – zapowiada dyżurny synoptyk białostockiego oddziału IMGW Wiesław Winnicki.

Zostało wydane ostrzeżenie przed silnym, porywistym wiatrem, opadami deszczu i mżawki przechodzące jeszcze przed południem w deszcz i deszcz ze śniegiem. Wiatr będzie umiarkowany, okresami dość silny i silny, w porywach osiągający 90, a nawet 100 km/h.

00:00 / 00:00

Z powodu silnego wiatru są przerwy w dostawie prądu, m.in. w gminach Frombork, Pieniężno, Ostróda, Miłakowo, Morąg i Srokowo. Do tej pory najsilniejsze porywy wiatru – powyżej 80 km/h – zanotowano w północnych i centralnych powiatach warmińsko-mazurskiego: oleckim, i kętrzyńskim, a ponad 70 km/h – w okolicach Mikołajek, Nowej Pasłęki i Lidzbarka Warmińskiego. Silny wiatr będzie wiał w regionie do wieczora i może osiągać prędkość 90, a nawet 100 km/h.

W czwartek mieszkańcy warmińsko-mazurskiego otrzymali ostrzeżenie przed silnym wiatrem.

Wydało je Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. O szczegółach mówił natomiast dyżurny synoptyk z biura prognoz w Białymstoku Tomasz Siemieniuk.

W wielu miejscach, zwłaszcza na zachodzie i północy, wiatr może przejściowo osiągać porywy nawet 90-100 kilometrów na godzinę. Jest to związane z aktywnym niżem znad okolic Morza Barentsa. Z niżem tym związany jest też układ frontów.

00:00 / 00:00

Najsilniejsze porywy wiatru prognozowane są w piątek w pierwszej połowie dnia.

Ostrzeżenie dotyczy powiatów: bartoszyckiego, braniewskiego, działdowskiego, Elbląga i elbląskiego, iławskiego, kętrzyńskiego, lidzbarskiego, mrągowskiego, nidzickiego, nowomiejskiego, Olsztyna i olsztyńskiego, ostródzkiego i szczycieńskiego.

Mieszkańcy tych powiatów otrzymali SMS-y z o możliwych utrudnieniach komunikacyjnych i przerwach w dostawie prądu spowodowanych warunkami pogodowymi.

Autor: K. Kantor / PAP
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy / K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wiatr, ostrzeżenie, IMGW, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa
Synoptycy ostrzegają: marznący deszcz i gołoledź na drogach

Synoptycy ostrzegają przed marznącymi opadami deszczu i mżawki obejmującymi województwo warmińsko-mazurskie. W okolicach Elbląga prognozowane są słabe opady marznącego deszczu powodującego gołoledź. Instytut Meteorologii i Gospodarki...

Zamknij
RadioOlsztynTV