Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -16 °C pogoda dziś
JUTRO: -11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Silny wiatr obniżył poziom wód na Zalewie i Żuławach Wiślanych. Żegluga do portu w Elblągu została wstrzymana

Obniżony poziom wody na Bałtyku, Zalewie i Żuławach Wiślanych. Fot. Port Morski

Wiejący od kilkunastu godzin silny wiatr radykalnie obniżył poziom wody w Bałtyku, Zalewie Wiślanym i na Żuławach. W rzece Elbląg jest o około metra wody mniej niż normalnie. A to oznacza, że niemożliwa jest żegluga do portu morskiego w Elblągu.

Barki i przygotowane ładunki muszą poczekać na lepsze czasy. Wiatr ma się uspokoić w najbliższych godzinach, wtedy wszystko wróci do normy. Taka sytuacja, że brakuje wody w rzece, zdarza się niezbyt często. I jest tylko jedną z przeszkód dla swobodnej żeglugi do portu w Elblągu. Równie szkodliwy jest nadmierny poziom, wywołany głównie cofką wód morskich. Newralgicznym miejscem, wrażliwym na te wahnięcia jest most pontonowy w Nowakowie, który nazywany bywa zawalidrogą. To dlatego, że nie można go otwierać wtedy kiedy woda jest zbyt niska lub zbyt wysoka.

Jest też dobra wiadomość. Jak informuje rzecznik Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku, to znaczne obniżenie poziomu wód na Żuławach Elbląskich nie niesie za sobą żadnych zagrożeń hydrologicznych.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

Obniżony poziom wody na Bałtyku, Zalewie i Żuławach Wiślanych. Fot. Port Morski

Obniżony poziom wody na Bałtyku, Zalewie i Żuławach Wiślanych. Fot. Port Morski

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w woda, żegluga, Zalew Wiślany, Żuławy Wiślane, poziom wody, obniżenie
Stabilna sytuacja na Żuławach. Stan wody regularnie spada

Minęło zagrożenie powodziowe w powiecie elbląskim. Stabilizuje się sytuacja na Żuławach po wczorajszym silnym wietrze i cofce. Spiętrzana przez dobę woda opada, choć pod wieczór w...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV