Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region
Silny wiatr i burze nad regionem. Służby apelują o ostrożność. Na jeziorze Śniardwy zatonęła łódka
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzegło mieszkańców części województwa warmińsko-mazurskiego przed burzami, silnym wiatrem, ulewnym deszczem i gradem dzisiejszej nocy i jutro rano. Lokalne burze przechodzą nad regionem od godzin południowych.
Anna Adamkiewicz z RCB mówi, że alert wysłano do mieszkańców regionów, w których burze będą najsilniejsze m.in. warmińsko-mazurskiego:
To powiaty bartoszycki, mrągowski, nidzicki, olecki, olsztyński i miasto Olsztyn, piski, szczycieński oraz węgorzewski.
W tych regionach burzom będzie towarzyszył silny wiatr wiejący z prędkością do 90 kilometrów na godzinę, a także ulewne deszcze do 60 milimetrów i opady gradu. Anna Adamkiewicz przypomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:
Przede wszystkim w czasie burzy zostańmy w domu. Zamknijmy drzwi, okna, upewnijmy się, że zabezpieczone są wszelkiego rodzaju meble ogrodowe, donice, które porwane z wiatrem mogą nas zranić. Pamiętajmy też o tym, że jak jesteśmy na wakacjach i burza nas złapie w wodzie, to wyjdźmy jak najszybciej na brzeg.
RCB przypomina też, by będąc na zewnątrz nie zatrzymywać się pod drzewami, a jadąc samochodem uważać na mogące się łamać konary i drzewa oraz zachować ostrożność przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń w związku z ryzykiem podmuchu wiatru.
Niebezpieczna sytuacja miała także miejsce nad największym mazurskim jeziorem. Ratownicy wodni z giżyckiego MOPR interweniowali z powodu silnego wiatru na jeziorze Śniardwy – poinformował Tomasz Kurowicki:
Wywróciła się łódź typu Twister i zatonęła. Na szczęście nikt nie został w środku. Ratownicy zdążyli dopłynął i podjąć wszystkich – wszyscy są bezpieczni i cali na brzegu. Wieje do 7 w skali Beauforta i przesuwa się ten front z jezior południowych na północne.
Ratownicy apelują, by w przypadku załamania pogody złożyć żagle i jak najszybciej spłynąć do portu. Nad Wielkimi Jeziorami Mazurskimi może być bardzo niebezpiecznie. Przyjęli dziś kilkanaście zgłoszeń z prośbą o pomoc od żeglarzy, którzy mieli problemy na wodzie.
Ponadto od godziny 15 warmińsko-mazurscy strażacy byli wzywani ponad 170 razy do usuwania skutków burz, jakie przechodzą nad regionem. Głównie usuwają z dróg powalone przez silny wiatr drzewa i gałęzie.
Interwencje polegały na usuwaniu powalonych drzew z dróg. Kilka wiatrołomów uszkodziło linie energetyczne. W Rucianem-Nidzie drzewo spadło na zaparkowany samochód. W Henrykowie w powiecie lidzbarskim zawaliła się stodoła. (…)
– informuje brygadier Paweł Gryciuk z warmińsko-mazurskiej straży pożarnej.
W ciągu najbliższych godzin nad regionem nadal będzie burzowo i niebezpiecznie – ostrzega Gryciuk:
Apelujemy o zabezpieczenia lub chowanie lekkich przedmiotów, które mogłyby zostać porwane przez wiatr i co mogłoby stwarzać zagrożenie dla osób znajdujących się na zewnątrz lub powodować uszkodzenia mienia.
Burza spowodowała także awarie energetyczne. Dostaw prądu pozbawieni są w tej chwili mieszkańcy okolic Braniewa, Ornety, podolsztyńskich Dywit i Stawigudy, Kolna, Biskupca, Pasymia, Mrągowa oraz Barcian, Kętrzyna i Korsz.
Najwięcej interwencji jest w powiecie piskim, ale także mrągowskim, kętrzyńskim, olsztyńskim i Braniewie. W kilku miejscach konary drzew spadły na zaparkowane auta. W samochodach nikogo nie było.
Autor: B. Gajlewska/RCB
Redakcja: M. Rutynowski