Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Sierpień miesiącem trzeźwości. Kościół katolicki zachęca do abstynencji

Fot. Fotolia.com

„Szczęśliwe dzieci w trzeźwych rodzinach” – to hasło rozpoczynającego się dziś miesiąca trzeźwości. Kościół katolicki wzywa w sierpniu do abstynencji.

W rodzinach z problemem alkoholowym najbardziej cierpią dzieci, które na skutek pijaństwa rodziców popadają w biedę materialną, w społeczną izolację, w problemy psychiczne, moralne i duchowe – zwrócił uwagę przewodniczący Zespołu do spraw Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych przy Episkopacie Polski, biskup Tadeusz Bronakowski.

Podkreślił, że miłość, wzajemna życzliwość, zgoda, odpowiedzialność w rodzinach jest najlepszą ochroną przed uzależnieniami.

Niestety, prawie 2 miliony dzieci życie w rodzinach z problemem alkoholowym, blisko pół miliona z nich żyje w dramatycznej sytuacji zagrażającej ich życiu i zdrowiu, życie w rodzinie z problemem alkoholowym jest porównywane do życia w obozie koncentracyjnym.

Duchowny zwrócił uwagę, że w Polsce rośnie liczba osób uzależnionych od alkoholu. Jest ich około miliona, a 4 miliony Polaków pije nadmiernie. Jak mówi hierarcha, w tym roku przewiduje się, że spożycie alkoholu może sięgnąć 12,5 litra na osobę.

Dla porównania w latach 70. przeciętne spożycie wynosiło około 5 litrów czystego alkoholu rocznie

Dodał też, że trzy miliony Polaków codziennie kupuje przed pójściem do pracy tak zwane małpki – buteleczki alkoholu o pojemności 100 czy 200 mililitrów, rocznie sprzedawanych jest ich miliard.

Konsumpcja piwa przekroczyła 100 litrów na osobę, to prawie tyle samo, co wody butelkowanej

– podkreślił przewodniczący Zespołu do spraw Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

Biskup Bronakowski zachęcił do podjęcia abstynencji w duchu wdzięczności Bogu za zwycięstwo w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej.

Z wdzięcznością myślimy o bohaterach tamtych dni, dzisiaj cieszymy się niepodległością, ale niestety wolność wewnętrzna naszego narodu jest bardzo poważnie zagrożona przez rosnącą plagę pijaństwa i alkoholizmu

Wyraził nadzieję, że „przez całkowitą, dobrowolną abstynencję wielu dojdziemy do upragnionej trzeźwość wszystkich Polaków”. Przypomniał słowa kardynała Stefana Wyszyńskiego: „Trzeźwość to polska racja ranu”. Biskup Bronakowski apeluje o podjęcie abstynencji od alkoholu, która „jest wymownym świadectwem troski o trzeźwość polskiego narodu.

Zespół Konferencji Episkopatu Polski do spraw Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych koordynuje działania diecezjalne, wspiera i współpracuje z duszpasterzami i świeckimi apostołami trzeźwości, ruchami i stowarzyszeniami podejmującymi różne inicjatywy abstynenckie. Zespół przygotowuje również i wydaje materiały duszpasterskie, w tym coroczne Vademecum Duszpasterstwa Trzeźwości.

 

Redakcja: K. Ośko za IAR

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Ruch to Zdrowie – 01.08.2020

Dziś w audycji „Ruch to zdrowie” siatkówka, miting lekkoatletyczny, triathlon i piłka nożna. Koronawirus nie odpuszcza i wpływa na wiele dziedzin życia, także na sport. O...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV