Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Sensacyjne znaleziska w Wilczym Szańcu. „W Gierłoży poszukiwacze trafiają na prawdziwe perełki”

Wilczy Szaniec w Gierłoży. Fot. B.Świerkowska-Chromy

Drzwi pancerne, schody do baraku i kamień z oznaczeniem jednostki ochroniarzy wodza wydobyto podczas ostatnich poszukiwań w byłej kwaterze Hitlera w Wilczym Szańcu.

Część eksponatów jest już dostępna dla turystów – poinformował Zenon Piotrowicz, nadleśniczy Nadleśnictwa Srokowo. Prace poszukiwawcze w byłej kwaterze Hitlera w Wilczym Szańcu są prowadzone, od kilku miesięcy, przez fundację Latebra z Gdańska. Ma ona zgodę Lasów Państwowych i Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Olsztynie.

Jak powiedział nadleśniczy Nadleśnictwa Srokowo, które zarządza Wilczym Szańcem, z poszukiwaniami nie wiązano ogromnych nadziei i nie spodziewano się rewelacji.

Byliśmy przekonani, że przez dziesiątki lat teren już tak przekopano, że nie będzie tu spektakularnych odkryć. Jednak okazuje się, że doskonalszy sprzęt i determinacja poszukiwaczy sprawiła, że od czasu do czasu trafiają się „perełki”. Odkryte artefakty pokazują, jak obiekt funkcjonował w czasie wojny i jak wyglądało życie niesławnych mieszkańców. Odkrycia nie służą promowaniu nazizmu ani gloryfikacji i ocenie postaci historycznych

– wyjaśnił nadleśniczy Zenon Piotrowicz.

W ciągu ostatnich tygodni poszukiwacze wydobyli z dwóch schronów, w tym głównego schronu Hitlera pancerne drzwi i drzwi chroniące przed atakiem chemicznym. Zostały wyniesione na zewnątrz i wyeksponowane dla turystów.

Także ze schronu Hitlera, spod betonowego stropu, poszukiwacze wydobyli wiele innych drobniejszych przedmiotów m.in. armaturę wodną, bojler, rury, krany i umywalki. Przedmioty te pokazują jak urządzony był schron i w jaką infrastrukturę wyposażony. Wszystkie zostały pokazane na wystawie.

Poszukiwacze chwalą się także dwoma ostatnio odkrytymi sensacyjnymi znaleziskami.

To kamień z oznaczeniem batalionu eskortującego Führera. Wyryty jest na nim skrót nazwy jednostki batalionu ochroniarzy Hitlera oraz namalowana flaga.

Znalezisko pozwala ustalić w jakim baraku mieszkali i jak jednostka była oznaczona. Obecnie zastanawiamy się, jak zakonserwować kamień z oznaczeniami, by nie zeszła z niego farba. Należy też znaleźć kontekst wyeksponowania znaleziska, tak by pokazać je jako fakt historyczny bez promowania zbrodniczej ideologii

– powiedział nadleśniczy.

Poszukiwacze odkopali też schody prowadzące do baraku Hitlera.

Miejscowi przewodnicy i historycy opowiadający o zamachu na Hitlera spierali się jak usytuowany był stół w sali narad i gdzie znajdowała się teczka z ładunkiem wybuchowym. Oczywiście są plany baraku ale nie wiadomo było jak ten plan nałożyć w terenie. Odnalezienie schodów sprawiło, że już wiemy, gdzie było wejście do schronu, gdzie korytarz i jak umiejscowiona była sala narad

– dodał nadleśniczy ze Srokowa.

Obecnie poszukiwacze będą prowadzić badania w schronie osobistego sekretarza Hitlera Martina Bormanna, gdzie według wstępnych ustaleń może znajdować się kasa pancerna.

Od czerwca turyści mogą zwiedzać w Wilczym Szańcu zrekonstruowane wnętrze baraku narad, gdzie w 1944 roku przeprowadzono nieudany zamach na Hitlera.

Była to najpoważniejsza próba odsunięcia dyktatora od władzy i wcześniejszego zakończenia wojny. Wielki dębowy stół, teczka z ładunkiem wybuchowym, stare mapy, meble i przedmioty użytkowe z tamtego okresu pozwolą turystom cofnąć się w czasie o ponad 75 lat i znaleźć się w centrum wydarzenia historycznego mogącego zmienić losy wojennego świata i wielu milionów niewinnych ludzi.

W ubiegłym roku Wilczy Szaniec odwiedziło 330 tysięcy turystów i była to rekordowa liczba odwiedzających tę jedną z największych atrakcji turystycznych na Mazurach. W tym roku ruch turystyczny jest mniejszy o 1/3.

Wilczy Szaniec w latach 1941-1944 pełnił funkcję głównej kwatery Hitlera. W leśnym miasteczku pod Kętrzynem oprócz Hitlera mieszkało około 2,5 tysiąca osób. Według historyków, to tu decydowano o podbojach nazistowskich Niemiec, tu pojawiały się szaleńcze pomysły i stąd wydawano rozkazy wpływające na losy wielu milionów ludzi.

Wilczy Szaniec – ruiny kwatery Hitlera w Gierłoży

Wilczy Szaniec w Gierłoży. Fot. B.Świerkowska-Chromy

Wilczy Szaniec w Gierłoży. Fot. B.Świerkowska-Chromy

Wilczy Szaniec w Gierłoży. Fot. B.Świerkowska-Chromy

Wilczy Szaniec w Gierłoży. Fot. B.Świerkowska-Chromy

Wilczy Szaniec w Gierłoży. Fot. B.Świerkowska-Chromy

Wilczy Szaniec – ruiny kwatery Hitlera w Gierłoży

Autor: PAP(A.Libudzka)
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w II wojna światowa, wojna, Gierłoż, Wilczy Szaniec, Hitler, zamach
„Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. WKU zachęca do wstąpienia w szeregi wojska

Trwa letnia kampania MON: "Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej". Wojskowa Komenda Uzupełnień w Lidzbarku Warmińskim prowadzi dwudniową akcję zachęcającą młodych ludzi do wstąpienia w szeregi wojska. Stoiska promocyjne...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV