Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Senatorzy o przyjęciu ustawy sankcyjnej wobec Rosji i Białorusi. Słuchaj Porannych Pytań

Senator Jerzy Wcisła i senator Bogusława Orzechowska

O próbie odwołania marszałka Senatu i przyjęciu przez senatorów tzw. ustawy sankcyjnej rozmawiali w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn senatorzy Bogusława Orzechowska z Prawa i Sprawiedliwości i Jerzy Wcisła z Koalicji Obywatelskiej. Z politykami rozmawiał Krzysztof Kaszubski.

Nie często przyjmujemy ustawy w trybie przyspieszonym – przyznał Jerzy Wcisła. Senator Koalicji Obywatelskiej dodał, że ustawa sankcyjna, przyjęta przez Senat, jest bardzo skuteczną bronią w walce z Rosją.

Żałuję, że nie przyjęliśmy projektu ustawy, którą proponujemy, o ochotnikach, którzy chcą walczyć w Ukrainie i pomagać Ukraińcom. Jest to też nasza wojna. Jest dla niezrozumiałe, że PiS nie poparł tego, bo Polakom, którzy chcą walczyć w armii grozi więzienie. Wycofanie się z tego przepisu jest dla mnie niezrozumiałe.

Rezultat głosowania był od razu znany – tak o próbie odwołania marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego mówiła w Porannych Pytaniach senator PiS Bogusława Orzechowska. Mogliśmy się spodziewać, że tak będzie – dodała.

Głosowanie było jednoczasowe, ponieważ głosowało się jednocześnie za odwołaniem marszałka i za powołaniem nowego. Ponieważ naszym nowym kandydatem był senator Jerzy Pęk, to wiadomo było, że cała koalicja nie zagłosuje.

To był spektakl – tak o tym co wydarzyło się w Senacie mówił senator PO Jerzy Wcisła.

Ohydny spektakl, żeby na wojnie w Ukrainie jeszcze zohydzić marszałka i naopowiadać na jego temat bzdur, skoro samemu się nie wierzyło, że może to przynieść jakiś skutek.

Za odwołaniem Tomasza Grodzkiego z funkcji marszałka Senatu głosowało 45 senatorów, przeciw było 52.

Senat przyjął tzw. ustawę sankcyjną, zakładającą m.in. embargo na import węgla z Rosji i Białorusi oraz zamrożenie majątków osób i podmiotów wpisanych na listę sankcyjną bez żadnego głosu sprzeciwu . Do ustawy izba wniosła poprawki o zakazie importu gazu LPG oraz o tym, że o wpisie na listę będzie decydował premier.

Ustawa sankcyjna, która zakłada embargo na import węgla z Rosji i Białorusi oraz zamrożenie majątków osób i podmiotów wpisanych na listę sankcyjną jest bardzo ważna i myślę, że nie było na co czekać

– podsumowała senator PiS Bogusława Orzechowska.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego

00:00 / 00:00

 

Autor: K. Kaszubski
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w marszałek, Rosja, senat, Jerzy Wcisła, sankcje, Białoruś, Bogusława Orzechowska
Olsztyński sąd nie zgodził się na ekstradycję ściganego Rosjanina

Sąd Okręgowy w Olsztynie nie zgodził się na ekstradycję obywatela Federacji Rosyjskiej Ilii N. ściganego przez władze Rosji. Według rosyjskich organów ścigania, w 2014 roku Ilia...

Zamknij
RadioOlsztynTV