Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Senator Lidia Staroń wznawia walkę z lichwą. „Prawo powinno chronić najsłabszych”

Skutecznie uderzyć w lichwę chce senator Lidia Staroń, dlatego przygotowała i złożyła projekt nowelizacji ustawy dotyczącej lichwy.

Obecnie maksymalna wysokość pozaodsetkowych kosztów, w wielu firmach udzielających pożyczek, jest na bardzo wysokim wysokim poziomie. Koszty w skali roku mogą sięgać nawet 55 procent całkowitej kwoty kredytu. To krzywda nie tylko tych osób, ale także ich rodzin i społeczeństwa.

– mówi senator Lidia Staroń i dodaje, że to niedopuszczalne niezależnie od tego, czy sprawa dotyczy przedsiębiorcy, czy zwykłego konsumenta.

00:00 / 00:00

Do końca czerwca obowiązywały przepisy, które regulowały koszty pozaodsetkowe, teraz te przepisy nie obowiązują.

Dziś te koszty są takie, że jeżeli ktoś wchodzi do tej firmy i jest umowa, to od razu jest 25 procent jeżeli chodzi o cały kredyt. Proponuję, żeby te przepisy były podobne jak wcześniej, ale żeby ta kwota była jeszcze mniejsza.

00:00 / 00:00

Prawo powinno chronić najsłabszych – dodaje senator Staroń i zapowiada, że projektem, który ma położyć kres lichwie senat zajmie się być może już na najbliższym posiedzeniu.

fot. Przemysław Getka

fot. Przemysław Getka

fot. Przemysław Getka

Autor: M. Kwiatkowska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w prawo, Lidia Staroń
Rewolucja w prawie o ruchu drogowym. Mandaty do 30 tysięcy zł. Rząd przyjął projekt zmian

Rząd przyjął projekt noweli "Prawa o ruchu drogowym", który przewiduje m.in. podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny za wykroczenia drogowe do 30 tys. zł. Zmiany mają pozwolić na...

Zamknij
RadioOlsztynTV