Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo u żołnierzy Batalionowej Grupy Bojowej NATO w Bemowie Piskim

Fot. P. Getka

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo odwiedził żołnierzy Batalionowej Grupy Bojowej NATO na strzelnicy w Bemowie Piskim. Towarzyszyli mu szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz oraz Marek Łapiński, sekretarz stanu w ministerstwie obrony.

Na poligonie został oficjalnie przywitany przez wojsko, którego trzon tworzą Amerykanie. Obecny w Bemowie Piskim wiceminister obrony narodowej Marek Łapiński mówił, że jesteśmy zdeterminowani, żeby być ważnym członkiem sojuszu. Według ministra świadczą o tym rosnące wydatki na obronność. Wymienił tu zakup m.in. systemu Patriot i helikoprów typu Black Hawk.

Następnie głos zabrał Mike Pompeo, sekretarz stanu USA. Podkreślał, że to honor uczestniczyć w takim wydarzeniu.

Napawa mnie duma widząc żołnierzy różnych krajów stojących ramię w ramię. Rosja chce zdominować Europę, prowadzi inwazję na Ukrainie, prowadzi wojnę hybrydowa zagrażając naszemu bezpieczeństwu. Dlatego tak ważne jest stale zacieśnienie Sojuszu Północnoatlantyckiego

– mówił Michael Pompeo.

Natomiast minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz zaznaczył, że wschodnia granica Sojuszu wymaga obecności wojsk NATO w obliczu potencjalnych zagrożeń. Szef polskiej dyplomacji podziękował żołnierzom za służbę, którzy jak twierdzi pokazują siłę Sojuszu.

Obecność sekretarza USA to z kolei wyraz wdzięczności za trud jaki tu ponosicie. A my jesteśmy zdeterminowani, by podnosić nasze kompetencje obronne. Wasza obecność jest potrzebna dla utrzymania pokoju

– mówił szef MSZ Jacek Czaputowicz.

Żołnierze zaprezentowali swoje umiejętności w pokazie tzw. czarnej taktyki i walki nożem.  Na poligon wyjechały też wozy opancerzone m.in. Rosomak i Bradleye, które zaprezentowały swoje możliwości bojowe.

Był też pokaz statyczny sprzętu. Można było zobaczyć czołgi Abrams, Leopard i PT-91 oraz pojazdy Langusta i Krab.

Michael Pompeo przyjechał do Polski na konferencję bliskowschodnią. Spotkanie rozpocznie wieczorna kolacja na Zamku Królewskim, gdzie swoje wystąpienie zaplanowali prezydent Andrzej Duda i wiceprezydent USA Mike Pence.

Batalionowa Grupa Bojowa NATO stacjonuje w Bemowie Piskim koło Orzysza od kwietnia 2017 roku. Rotacja kolejnych zmian żołnierzy następuje co 6 miesięcy. Trzon NATO-wskiego batalionu tworzą żołnierze kawalerii pancernej USA. W jego skład wchodzą też żołnierze z Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji i oczywiście Polski.

Decyzję o wysłaniu do Polski i państw bałtyckich czterech wielonarodowych batalionowych grup bojowych potwierdził szczyt NATO w Warszawie w lipcu 2016 roku.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

 

Autor: M.Lewiński/PAP
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy/A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojsko, armia, nato
Sekretarz stanu USA odwiedzi dziś Batalionową Grupę Bojową NATO w Bemowie Piskim

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo odwiedzi dziś żołnierzy Batalionowej Grupy Bojowej NATO w Bemowie Piskim. Według zapowiedzi MON będzie mu towarzyszył szef MSZ i jeden z...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV