Sejmik podjął decyzję ws. 90-lecia polskich szkół na Warmii i Mazurach. „Pełniły rolę nie tylko edukacyjną, ale także kulturotwórczą”
Rok 2019 w regionie będzie obchodzony jako Rok 90 – lecia Polskich Szkół na Warmii i Mazurach. Taką uchwałę podjęli we wtorek radni Sejmiku Województwa Warmińsko – Mazurskiego.
Polskie szkoły pełniły rolę nie tylko edukacyjną, ale także kulturotwórczą. Zakładali je polscy patrioci jak Franciszek Barcz, Jan Baczewski czy Wacław Osiński, zamordowani przez hitlerowców podczas II wojny światowej. Odwagą i patriotyzmem wykazywali się też Polacy, którzy posyłali dzieci do polskich szkół. Byli szykanowani przez władze pruskie, ale nie zmieniali decyzji
– tłumaczy posłanka Urszula Pasławska, inicjatorka obchodów.
Pierwsza polska szkoła na Warmii powstała 10 kwietnia 1929 roku w Nowej Kaletce. Do końca roku założono kolejne piętnaście, m.in. w Pluskach, Jarotach, Purdzie, Skajbotach, Unieszewie, Worytach, Piasutnie. Wszystkie stały się ważnymi ośrodkami krzewienia kultury polskiej. Funkcję tę pełniły do września 1939, kiedy na mocy decyzji władz Trzeciej Rzeszy zostały zamknięte.
W ramach obchodów zaplanowano m.in. konferencje naukowe, okolicznościowe spotkania w miejscowościach, gdzie mieściły się polskie szkoły, wydanie specjalnego biuletynu.
Autor: A. Socha
Redakcja: A. Dybcio