Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Sejm przyjął tarczę antykryzysową. Prezydent podpisał ustawy

fot. Kancelaria Sejmu / Łukasz Błasikiewicz

Sejm odrzucił większość poprawek Senatu do pakietu antykryzysowego. Posłowie przyjęli 32 poprawki z 81 uchwalonych przez Senat w ustawie o wsparciu przedsiębiorców i pracowników, czyli tak zwanej tarczy antykryzysowej. Nie zgodzili się natomiast na wyłączenie z przepisów zmian w kodeksie wyborczym i możliwości dokonywania zmian w składzie Rady Dialogu Społecznego. Ustawy zostały podpisane przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Odrzucenie zmian oznacza, że parlament uchwalił zapisy, które wprowadzają możliwość głosowania korespondencyjnego dla osób powyżej 60. roku życia oraz objętych obowiązkową kwarantanną. Natomiast w sprawie Rady Dialogu Społecznego premier będzie mógł zdecydować o zmianie jej składu. Sprawozdawca komisji finansów publicznych Henryk Kowalczyk mówił, że członkowie komisji nie zgłaszali zastrzeżeń do specjalnego trybu głosowania w trakcie pandemii, tylko do trybu uchwalenia tych zmian – w ostatniej chwili, na posiedzeniu, które obradowało do późnych godzin nocnych.

Sejm przyjął natomiast poprawkę do ustawy rozszerzającej kompetencje Państwowego Funduszu Rozwoju w związku z koronawirusem. Odrzucił natomiast większość poprawek Senatu do nowelizacji ustaw zdrowotnych, w tym tę, która wprowadza cotygodniowe obowiązkowe badania na obecność służby zdrowia dla pracowników służby zdrowia i sklepów.

Tarcza antykryzysowa to pięć filarów: wsparcie służby zdrowia, bezpieczeństwo systemu finansowego, wsparcie dla przedsiębiorców i inwestycji publicznych oraz utrzymanie miejsc pracy. Uchwalono je w związku z pandemią koronawirusa. Pakiet trzech ustaw przygotowały ministerstwa rozwoju, finansów oraz rodziny, pracy i polityki społecznej. Według rządu, wartość pomocy to co najmniej 10 procent PKB. Rząd kilkakrotnie deklarował, że w razie potrzeby pomoc będzie rozszerzona.

Ustawy zostały podpisane przez prezydenta Andrzeja Dudę we wtorek wieczorem.

Ciąg dalszy rozpoczętego we wtorek posiedzenia Sejmu planowany jest na piątek na godzinę 10:00. Dzisiejsze obrady na mocy nowego regulaminu odbywały się częściowo zdalnie. Na sali plenarnej zasiadło tylko 12 posłów plus marszałek i wicemarszałkowie.

 

Źródło: IAR
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sejm, posłowie, głosowanie, prezydent, senat, poprawki, koronawirus, pandemia
Wyzdrowiała kolejna osoba z regionu zakażona koronawirusem

Do domu wyszedł kolejny pacjent szpitala w Ostródzie wyleczony z COVID-19. Jak informuje Warmińsko - Mazurski Urząd Wojewódzki, to młody mężczyzna, który przyjechał z Niemiec, a...

Zamknij
RadioOlsztynTV