Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Sędzia Maciej Nawacki z KRS o nowym prezesie Sądu Rejonowego w Działdowie: „Dobry wybór, ma doświadczenie prawnicze i prokuratorskie”

Sędzia Maciej Nawacki, członek Krajowej Rady Sądownictwa i prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie. Fot. B. Świerkowska-Chromy

To bardzo dobry wybór – tak decyzję Ministerstwa Sprawiedliwości o nominowaniu sędziego Marcina Czapskiego na prezesa Sądu Rejonowego w Działdowie, określił gość Porannych pytań sędzia Krajowej Rady Sądownictwa Maciej Nawacki.

Jeżeli chodzi o funkcję prezesa jest to bardzo dobry wybór. Pan sędzia nie przychodzi znikąd. Ma 14-letnie doświadczenie prawnicze i prokuratorskie. Jest to doświadczenie porównywalne z 14-letnia pracą sędziego sądu rejonowego. Pełnił też funkcje administracyjne w strukturach prokuratury. Był zastępcą prokuratora rejonowego, a więc ma doświadczenie administracyjne pozwalające prowadzić tego rodzaju jednostkę.

00:00 / 00:00

Sędzia Nawacki dodał, że w sądzie w Działdowie pracuje jeszcze 4 sędziów. Dwóch ma postępowania dyscyplinarne, a pozostała dwójka nie zgłosiła chęci objęcia funkcji prezesa.

Jako potrzebne określił planowanie przez Ministerstwo Sprawiedliwości przejście do drugiego etapu reformy sądownictwa. Sędzia Nawacki podkreślił, że jednym z najważniejszych elementów reformy będzie wspólny dla wszystkich sędziów urząd: sędzia sądu powszechnego z ujednoliconą pensją, a nie jak do tej pory różnicowanie sędziów na sędziów sądów rejonowych, okręgowych i apelacyjnych.

Jeśli chodzi o jednolity status sędziego, czyli sędzia sądu powszechnego, to nie jest to nowum. W konstytucji mamy sędziów sądów powszechnych, a nie sędziów sądów apelacyjnych, rejonowych, okręgowych, tylko sędziów sądów powszechnych. W pewnym sensie jest to więc przywrócenie normalności i zlikwidowanie zróżnicowania.

00:00 / 00:00

Według planów Ministerstwa Sprawiedliwości dodatkowo mają zniknąć sądy apelacyjne, pozostaną rejonowe i okręgowe. Powołane zostaną sądy regionalne. Pojawi się też instytucja sędziego pokoju wybieranego w wyborach powszechnych, który będzie zajmował się drobnymi sprawami karnymi.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubski z Maciejem Nawackim

00:00 / 00:00
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za K.Kaszubski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sąd, prokuratura, sędzia, sędziowie, prezes sądu, Maciej Nawacki
Miasto Olsztyn skarży się na Sąd Okręgowy w Olsztynie. Chodzi o przewlekłość procesu w sprawie odszkodowania za budowę tramwajów

Hiszpańska firma FCC wytoczyła Olsztynowi proces za wyrzucenie jej z placu budowy. Olsztyn odpowiedział kontrpozwem. Miasto zarzuca Hiszpanom, że przez opóźnienia trzeba było rozpisywać nowe przetargi,...

Zamknij
RadioOlsztynTV