Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Sędzia KRS Maciej Nawacki: to konflikt państwa polskiego z korporacją sędziowską

To nie jest spór Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego ze środowiskiem sędziowskim – powiedział w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn sędzia KRS, prezes sądu rejonowego w Olsztynie Maciej Nawacki.

Sędzia Nawacki podkreślił, że w jego opinii  jest to konflikt państwa polskiego z korporacją sędziowską.

To jest spór, jak sam często nazywam, spór o bezkarność plus, czyli sytuację, w której sędziowie mając wpływ na obsadę sądów dyscyplinarnych, rzeczników dyscyplinarnych zapewniają sobie faktyczną bezkarność w określonych sytuacjach, a jednocześnie możliwość represjonowania sędziów, którzy odstają od głównego nurtu, dominującego w środowisku sędziowskim

– zaznaczył gość Porannych Pytań.

Odnosząc się do zarządzeń pierwszej prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Manowskiej, które zmieniają zasady postępowania z wnioskami prokuratury o uchylenie sędziowskich immunitetów, jak również z postępowaniami dyscyplinarnymi, sędzia Nawacki zaznaczył, że spór o Izbę Dyscyplinarną ma szerszy wymiar.

Komentując słowa prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, żeby zlikwidować Izbę Dyscyplinarną w tej postaci, w jakiej funkcjonuje ona obecnie, sędzia Nawacki powiedział, że w jego opinii sądy dyscyplinarne szczególnie pierwszej instancji nie działały prawidłowo.

Sędzia KRS odniósł się także do sytuacji zawieszonego sędziego Pawła Juszczyszyna. Maciej Nawacki zapewnił, że Paweł Juszczyszyn zostanie przywrócony do orzekania natychmiast po rozstrzygnięciu Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Posłuchaj Porannych Pytań

00:00 / 00:00

Autor: K. Kaszubski

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sąd, KRS, Maciej Nawacki
Sąd wyznaczył datę rozpoczęcia procesu burmistrza Biskupca

Proces burmistrza Biskupca i szefa tamtejszych wodociągów rozpocznie się 27 października. Taką datę wyznaczył Sąd Okręgowy w Olsztynie. Prokuratura Okręgowa oskarża Kamila K. i Marka Ś....

Zamknij
RadioOlsztynTV