Olsztyn, Elbląg, Ełk, Bartoszyce, Polecane, Braniewo, Działdowo, Aktualności, Giżycko, Aplikacja mobilna, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Radio Elbląg, Nowe Miasto Lub., Olecko, Ostróda, Pisz, Szczytno, Region, Węgorzewo
Gdzie jest najbliższy schron? Można to sprawdzić w specjalnej aplikacji
Jest nowa aplikacja Państwowej Straży Pożarnej. Można w niej sprawdzić, gdzie w naszym mieście jest najbliższy schron.
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik z komendantem głównym PSP gen. brygadierem Andrzejem Bartkowiakiem przedstawili efekty inwentaryzacji schronów, którą od października 2022 roku do lutego 2023 roku przeprowadziło w sumie 13 tys. strażaków.
Wiceminister Maciej Wąsik wyjaśnił, że wszystkie zinwentaryzowane budowle zostały podzielone na trzy kategorie: schrony, ukrycia oraz miejsca doraźnego schronienia. Jak zaznaczył, inwentaryzacji poddane zostały wszystkie pomieszczenia należące do instytucji państwowych, samorządowych, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, ale także do podmiotów gospodarczych prowadzących działalności użyteczności publicznej. Nie podlegały jej – jak dodał – tego typu obiekty w budynkach prywatnych.
Komendant główny PSP, gen. brygadier Andrzej Bartkowiak dodał, że inwentaryzacja budynków jest ważna w kontekście ochrony cywilnej Polaków. – Schrony zapewniają bezpieczeństwo nie tylko w przypadku konfliktów zbrojnych, ale również w sytuacji różnych anomalii pogodowych – powiedział.
W Polsce jest około 2 tysięcy profesjonalnych schronów, które mogą pomieścić w sumie ponad 300 tysięcy osób. Jest też blisko 9 tysięcy miejsc ukrycia, w których schronienie może znaleźć ponad 1,1 mln osób. Jeśli chodzi o miejsca doraźnego schronienia, mamy 224 tysiące miejsc dla blisko 47 mln osób – to jest ponad 128 procent obywateli RP. To są dane bez prywatnych lokali, bez prywatnych piwnic.
Inwentaryzacja wykazała, że najwięcej schronów jest na Śląsku, a najmniej – na Warmii i Mazurach.
Wiceminister Maciej Wąsik poinformował także, że Państwowa Straż Pożarna przygotowała aplikację, za pomocą której każdy będzie mógł znaleźć schron. Zaznaczył, że ze strony opinii publicznej wielokrotnie padało pytanie o to, w jaki sposób obywatele mają się dowiedzieć, gdzie znaleźć schronienie.
Straż Pożarna odpowiedziała na to pytanie, przygotowując aplikację, gdzie każdy może sprawdzić odpowiedni adres i znaleźć najbliższy swojego adresu schron, ukrycie albo miejsce doraźnego schronienia.
Aplikacja jest dostępna na stronie Państwowej Straży Pożarnej. Wkrótce będzie można ją ściągnąć na telefony z systemem Android i iOs.
Wiceminister @WasikMaciej w #Warszawa: Straż pożarna przygotowała ogólnodostępną aplikację – https://t.co/tN1WzLSvWN, gdzie każdy może sprawdzić gdzie znajduje się najbliższy schron, ukrycie lub miejsce doraźnego schronienia. pic.twitter.com/WBd0uBQ2lP
— MSWiA 🇵🇱 (@MSWiA_GOV_PL) April 6, 2023
📹🎙️👨🚒Komendant główny PSP@ABartkowiak_PSP podczas konferencji w #KGPSP: Od dziś mamy uruchomioną aplikację https://t.co/k8G7BIuH81. Otrzymają Państwo z niej informację o tym, gdzie można się ukryć ale też jak szybko może tam dojechać jednostka PSP lub OSP. pic.twitter.com/g1ZkMCj81Y
— Państwowa Straż Pożarna (@KGPSP) April 6, 2023
Wiceminister @WasikMaciej w #Warszawa: Wszystkie zinwentaryzowane budowle zostały podzielone na 3 kategorie: 🔴schrony, 🔵ukrycia i 🟢miejsca doraźnego schronienia. pic.twitter.com/3Z8nmQiac1
— MSWiA 🇵🇱 (@MSWiA_GOV_PL) April 6, 2023
Autor: K. Piasecka / IAR / PAP
Redakcja: K. Ośko/ A. Niebojewska