Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Schody zamiast mostu. Trwają prace na zamku biskupów warmińskich

Fot. Zamek/Muzeum Warmińskie w Lidzbarku Warmińskim/FB

Do zamku biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim można się dostać wyłącznie po tymczasowych drewnianych schodach. Most, przez który do tej pory wiodła droga do zamku, został rozebrany.

Schody prowadzące do zamku usytuowane są od naroża południowo-zachodniego, od strony rzeki Łyny. -Schody są wygodne i bezpieczne – zapewniło Muzeum Warmii i Mazur, które administruje zamkiem.

Dotychczas do zamku biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim wchodziło się przez drewniany most – ten jednak został rozebrany. Za kilka miesięcy ma być zbudowany nowy, a w dawnej fosie m.in. będą odtworzone ogrody ostatniego z rezydujących na zamku biskupów – Ignacego Krasickiego.

Od wielu lat w Lidzbarku Warmińskim prowadzone są prace konserwatorskie i remontowe finansowane m.in. z funduszy otrzymanych z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG oraz Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. W ramach tych prac zakonserwowano m.in. bezcenne XIV-wieczne polichromie na krużgankach zamkowych, od których warownię tę określa się mianem „malowanego zamku”.

Zamek w Lidzbarku Warmińskim jest pomnikiem historii.

Autor: J. Kiewisz-Wojciechowska (PAP)
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Lidzbark Warmiński, zamek, most
Mikołaj Kopernik na zamku w Olsztynie. Zobacz wyjątkową inscenizację

Od godz. 10 na dziedzińcu olsztyńskiego zamku rozpocznie się festyn historyczny połączony z inscenizacją przyjazdu Mikołaja Kopernika do tej warowni. Kopernik mieszkał w Olsztynie, z krótkimi...

Zamknij
RadioOlsztynTV