Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Sanepid skontrolował wagę szkolnych tornistrów. Rekordzista ważył aż 16 kilogramów

Fot. I. Malewska

Uczniowie z Warmii i Mazur wciąż noszą za ciężkie plecaki – wynika z badań warmińsko-mazurskiego sanepidu. Inspektorzy pod lupę wzięli tornistry niemal 8,5 tysiąca dzieci.

Co ósmy z plecaków ważył zbyt dużo. Najwięcej nieprawidłowości było wśród czwartoklasistów. Rekordzistą jest jednak pewien siódmoklasista, którego tornister ważył niemal 16 kilogramów. Można łatwo policzyć, ile kilogramów może unieść dziecko. Za właściwy stosunek ciężaru plecaka do wagi jego użytkownika przyjęto wartość do 15 procent.

Dzieci nie sprawdzają planu zajęć. Noszą ze sobą dużo zbędnych rzeczy. Warto pamiętać, że duża butelka wody waży 1,5 kilograma. Raz na jakiś czas warto sprawdzić, co nasze dziecko nosi w plecaku i wyciągnąć zbędne przedmioty

– mówił Jacek Szydłowski, kierownik Oddziału Higieny Dzieci i Młodzieży w warmińsko-mazurskim sanepidzie.

W województwie warmińsko-mazurskim badania przeprowadzono w 40 szkołach, sprawdzono tornistry niemal 8,5 tysiąca uczniów.

Jak zapowiedział sanepid – plecaki uczniów z regionu będą sprawdzane co roku.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Autor: K. Piasecka
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w sanepid, szkoła, plecaki, tornistry
Edukacja z wojskiem. Żołnierze będą prowadzili lekcje na temat bezpieczeństwa

Żołnierze Wojska Polskiego będą prowadzili lekcje o bezpieczeństwie. W polskich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych rusza pilotażowy program „Edukacja z wojskiem”. Ministrowie edukacji i obrony narodowej podpisali...

Zamknij
RadioOlsztynTV