Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Samorządy mogą sprzedawać węgiel po preferencyjnej cenie. Sejm przyjął ustawę

Fot. PAP/Mateusz Marek

Sejm uchwalił ustawę o maksymalnych cenach węgla dla samorządów. Projekt ma ułatwić dystrybucję tego paliwa oraz umożliwić odbiorcom indywidualnym jego zakup po niższych cenach.

Uchwalone przepisy przewidują, że gminy będą nabywać węgiel po maksymalnej cenie 1500 złotych za tonę, a następnie odsprzedawać mieszkańcom za nie więcej niż 2000 tysiące złotych.

Wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda powiedział, że samorządy same zaproponowały, że mogą zająć się dystrybucją węgla. Podkreślił, że ustawa ma to ułatwić. Zaznaczył, że przystąpienie samorządów do programu jest dobrowolne, a uchwalone rozwiązania były konsultowane z korporacjami samorządowymi.

Gospodarstwo domowe będzie miało prawo do zakupu po preferencyjnej cenie 1,5 tony węgla w tym roku oraz kolejnych 1,5 tony po 1 stycznia 2023 r. Aby nabyć węgiel po cenie preferencyjnej, mieszkańcy będą musieli złożyć wniosek do gminy oraz posiadać piec zarejestrowany w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Rozwiązanie będzie dostępne dla osób, które są uprawnione do dodatku węglowego.

Ustawa trafi teraz do Senatu. Z racji tego, że ma charakter pilny, izba wyższa ma 14 dni na jej rozpatrzenie.

Fot. PAP/Mateusz Marek

Część miast regionu chce dystrybuować węgiel mieszkańcom

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za IAR

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sejm, posłowie, węgiel, cena, uwaga, pilne, ustwa
Część miast regionu chce dystrybuować węgiel mieszkańcom

Które miasta Warmii i Mazur będą sprzedawać węgiel mieszkańcom? Część samorządów waha się, czekając na zakończenie prac nad odpowiednią ustawą. W Sejmie trwają prace nad ustawą...

Zamknij
RadioOlsztynTV