Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 32 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Samorządowcy z regionu protestują. „Nie godzimy się z agresją i wszelkimi formami przemocy”

 

Fot. PAP

Agresja staje się zjawiskiem powszechnym, nie można dopuścić, aby osiągnęła punkt patologiczny – tak napisali w swoim proteście przeciwko agresji prezydenci, burmistrzowie i wójtowie ze Związku Gmin Warmińsko-Mazurskich.

Niedawne wydarzenia – napaści fizycznych na wójtów Lidzbarka Warmińskiego i Ostródy – były bezpośrednim przyczynkiem do przyjęcia tego stanowiska. Agresji w debacie publicznej jest dużo, nerwowe nastroje wśród Polaków są odczuwane także na poziomie samorządowym – mówi przewodniczący Związku Gmin Warmińsko-Mazurskich i burmistrz Lidzbarka Warmińskiego Jacek Wiśniowski.

W naszym środowisku spotykamy się z różnego rodzaju sytuacjami, pogróżkami, które są teraz przekazywane za pośrednictwem mediów społecznościowych, gdzie nie zawsze możemy określić imię i nazwisko. Oczywiście też nie zawsze zgłaszamy takie sytuacje do prokuratury, bo byśmy musieli więcej spędzać czasu na przesłuchaniach niż w pracy. Mnie też ten proceder dotyczy, jak i innych włodarzy.

00:00 / 00:00

– Nie chcemy dopuścić do eskalacji agresywnych zachowań – podkreśla burmistrz Lidzbarka Warmińskiego.

Mamy nadzieję, że wielu osób i media nam pomogą w tym, żeby załagodzić tą napiętą sytuację. Zdajemy sobie sprawę, że powodem napięć są problemy od 2020 roku – epidemia, zamknięcie, później recesja, inflacja, wojna i politycy, którzy podsycają agresję.

00:00 / 00:00

– Protest ma być też obroną pracowników urzędów i ośrodków pomocy społecznej, którzy często spotykają się z agresywnymi zachowaniami mieszkańców – dodaje burmistrz Szczytna Krzysztof Mańkowski.

Problemy, jeśli chodzi o sprawy dodatków węglowych, niespójność przepisów. Wszyscy są poddenerwowani. Te konflikty występują i to odbija się bardzo negatywnie na urzędnikach, szczególnie ośrodków pomocy społecznej.

00:00 / 00:00

Agresywne zachowania – zdaniem samorządowców nasiliły się w ostatnich dwóch latach.

W tym trudnym czasie nie godzimy się z agresją i wszelkimi formami przemocy, zarówno w życiu społecznym, jak i politycznym

– napisali członkowie Związku Gmin Warmińsko-Mazurskich.

Przypominamy, że pracownicy samorządowi, w tym pracownicy socjalni, korzystają z prawnej ochrony przysługującej funkcjonariuszom publicznym, czyli z takiej samej, z jakiej korzystają m.in. policjanci, strażacy i medycy.

Autor: A. Skrago
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w protest, agresja, Związek Gmin Warmińsko-Mazurskich, samorządowcy, pracownicy, urzędnicy
Demolował mieszkanie, zaatakował policjantów. 35-latek trafił do aresztu

Zniszczył domowy sprzęt, znieważył i zaatakował policjantów, groził śmiercią domownikom. Policjanci z Orzysza zatrzymali agresywnego mieszkańca gminy. W rozmowie z domownikami funkcjonariusze ustalili, że mężczyzna ten...

Zamknij
RadioOlsztynTV