Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 32 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rzeźby z olsztyńskiego Parku Podzamcze zostaną poddane konserwacji

Fontanna Symfonia ptaków w Parku Podzamcze w Olsztynie

Trzy rzeźby autorstwa Balbiny Świtycz-Widackiej znajdujące się w Parku Podzamcze przy olsztyńskiej Starówce zostaną poddane konserwacji – poinformował olsztyński magistrat.

Rzecznik prasowy olsztyńskiego ratusza Patryk Pulikowski poinformował, że konserwacji będą poddane rzeźby: Ryba z dzieckiem, Wiosna i Amor na Czatach. Wszystkie w latach 60. XX w. wykonała związana z Olsztynem rzeźbiarka Balbina Świtycz-Widacka.

Na konserwację rzeźb miasto wyda 70,4 tys. zł, przy czym Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazało nam na ten cel dofinansowanie w wysokości 63,3 tys. zł

– podał.

Rzeźby zostaną poddane konserwacji w najbliższym czasie. Nie wiadomo, czy konieczne będzie zabranie posągów z Parku Podzamcze, który rozciąga się wokół olsztyńskiego Starego Miasta.

Przez ten park przepływa rzeka Łyna, a przy głównym trakcie spacerowym ustawionych jest wiele rzeźb, oprócz wymienionych prac autorstwa Świtycz-Widackiej jest tam też m.in. rzeźba symbolizująca postać pruskiej dziewczyny Łyny, której łzy po stracie ukochanego miały utworzyć rzekę, czy fontanna ozdobiona podobiznami ptaków zwana Symfonią Ptaków oraz kultowy w mieście posąg żaby, który często jest albo niszczony, albo malowany sprayem przez wandali.

Balbina Świtycz-Widacka przyjechała do Olsztyna po wojnie w 1954 roku. Bliscy i znajomi mówili do niej Bajka, Bajeczka, bo artystka nienawidziła swojego imienia. Wielu pracom artystka miała nadawać rysy swoje i swoich bliskich, uważa się, że chłopiec siedzący na rybie to podobizna wnuka Świtycz-Widackiej, a niektórzy w rysach kobiety nazwanej Wiosna upatrują rysów samej artystki.

Balbina Świtycz-Widacka swoją pracownię miała w dzielnicy akademickiej Kortowo, tam do dziś w przestrzeni publicznej stoją jej rzeźby, tam też jest galeria z jej pracami.

Artystka zmarła w Olsztynie w 1972 roku. Jej popiersie znajduje się na budynku restauracji, przy moście zamkowym, który ze Starego Miasta prowadzi do Parku Podzamcze. Artystka ma w Olsztynie także ulicę swojego imienia.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Autor: J. Kiewisz-Wojciechowska (PAP)
Redakcja: Ł. Sadlak

Więcej w konserwacja, Patryk Pulikowski, rzeźby
Kolejne elbląskie rzeźby przejdą renowację

W tym roku renowacją objęte zostaną trzy formy. Galeria EL dostała dotację na ten cel z Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku z programu „Rzeźba w przestrzeni...

Zamknij
RadioOlsztynTV