Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rzecznik Nadleśnictwa Elbląg: trzeba bardzo uważać na to, co się robi w lesie

Wysokie temperatury i brak deszczu – to główne przyczyny pożarów w lasach. – O tej porze roku leśnicy mają pełne ręce roboty – powiedział Jan Piotrowski, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Elbląg, który był gościem elbląskiego studia Radia Olsztyn.

W tym roku w Nadleśnictwie Elbląg odnotowano już kilka takich pożarów. – To nieprzyjemny element naszej pracy. Cały czas czuwamy, by zabezpieczać las przed ogniem – powiedział Jan Piotrowski.

Ze statystyk wynika, że większość pożarów powodują ludzie przez swoje nieodpowiedzialne zachowanie. – Trzeba bardzo uważać na to, co się robi w lesie. W ustawie o lasach jest zapis, który mówi, że nie wolno posługiwać się otwartym ogniem w lesie i 100 metrów od jego granicy – dodał rzecznik.

W porannej rozmowie Jan Piotrowski przypomniał też, że czerwiec w lesie to czas dojrzewania młodych osobników. – Pojawiają się młode sarny, daniele i jelenie oraz młode lisy. Jest też wiele ptaków, które dopiero uczą się latać – wymienił.

Warto pamiętać, by w lesie nie dotykać młodych zwierząt, ponieważ możemy im zaszkodzić. Gdy człowiek dotknie zwierzę, zostawia na nim swój zapach i matka może odrzucić młode.

Posłuchaj rozmowy Jana Suleckiego

00:00 / 00:00

Autor: J. Sulecki
Redakcja: A. Niebojewska

Więcej w las, zwierzęta, nadleśnictwo, pożąry
Zwierzęta porzucane przed wakacjami. „Latem schronisko pęka w szwach”

Właściciele na urlop, a pupil na ulicę. To niestety częsty proceder w sezonie letnim. Zamiast powierzyć opiekę nad psami czy kotami znajomym albo umieścić je w...

Zamknij
RadioOlsztynTV