Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rząd zdecydował, jakie będzie minimalne wynagrodzenie w 2022 roku

Na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2022 roku. W przyszłym roku minimalne pensje wzrosną do poziomu 3010 zł, a stawka godzinowa wyniesie 19,70 zł.

Rząd na przyjęcie rozporządzenia w sprawie minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2022 roku miał czas do 15 września. Wcześniej, na forum Rady Dialogu Społecznego, partnerom społecznym nie udało się dojść do porozumienia w tej kwestii, co nałożyło na Radę Ministrów obowiązek ustalenia wysokości minimalnej pensji właśnie w formie rozporządzenia.

We wtorek Rada Ministrów ustaliła, że w 2022 roku minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wynosiło 3010 zł. To 210 zł więcej, niż wynosi minimalna pensja w bieżącym roku (2800 zł), co oznacza wzrost o 7,5 procenta. Z kolei powiązana z wysokością minimalnej pensji stawka godzinowa została ustalona na poziomie minimum 19,70 zł. Oznacza to wzrost o 1,40 zł względem roku 2021.

Podwyższenie minimalnego wynagrodzenia za pracę pozytywnie wpłynie na sytuację finansową gospodarstw domowych, podnosząc dochody pracowników wymagających szczególnej ochrony, zwłaszcza w czasie pandemii

– tłumaczy minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

W przyszłym roku płaca minimalna stanowić będzie 50,8 procent prognozowanego na 2022 rok przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej (5922 zł).

Podwyższenie minimalnego wynagrodzenia nastąpi z dniem 1 stycznia 2022 roku.

 

Redakcja: M. Rutynowski za W-MUW

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pieniądze, wynagrodzenie, rada ministrów, płaca minimalna
Telefoniczni oszuści okradają nie tylko seniorów. Fałszywemu bankowcowi uwierzyła 24-latka

Do 82-latki z Olsztyna zadzwonił mężczyzna podający się za pracownika poczty. Kolejna ofiara, tym razem fałszywych bankowców miała 24 lata. Podczas rozmowy z seniorką oszust wyłudził...

Zamknij
RadioOlsztynTV