Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rząd szykuje zaostrzenie kar w prawie o ruchu drogowym

Kara musi być dotkliwa i nieuchronna. Nowelizacja ustawy prawo o ruchu drogowym to wypowiedzenie wojny przede wszystkim piratom drogowym i nietrzeźwym kierowcom.

Wczoraj Rada Ministrów przyjęła nowe założenia dotyczące poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W skrócie – koszt mandatu to nawet 5 tysięcy złotych, a wysokość składki OC ma być uzależniona od liczby punktów karnych. Te mają być kasowanie po upływie 2 lat. Co na to sami kierowcy?

Powinno być więcej, dużo więcej. Na nas kierowców nic tak nie wpłynie jak ta kara finansowa. Wtedy zastanowimy się jeden z drugim, co robimy na tych drogach. Każdy z nas popełnia błędy

– odpowiadali.

00:00 / 00:00

Kierujący po spożyciu alkoholu muszą liczyć się z tym, że zapłacą wyższy mandat, a gdy spowodują wypadek śmiertelny, auto zostanie im skonfiskowane. Dodatkowo sąd automatycznie przyzna rentę bliskim ofiar wypadków. Zdaniem Marcina Kiwita, egzaminatora nadzorującego w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Olsztynie, aby kary były skuteczne, muszą być dotkliwe i nieuchronne.

Na pewnym etapie kształtowania prawodawstwo się zatrzymało. Rzeczywiście te kary, które zostały ustanowione kilka czy kilkanaście lat temu, w kontekście chociażby średniego wynagrodzenia są karami zdecydowanie niższymi i mniej dotkliwymi.

00:00 / 00:00

I dodaje, że taryfikator od lat stoi w miejscu, mimo że zmieniły się uwarunkowania ekonomiczne, jak np. wzrost płacy minimalnej.

Wpływy z grzywien mają być przekazywane do Krajowego Funduszu Drogowego z przeznaczeniem na budowę nowych dróg. Projekt zmian w ustawie o ruchu drogowym musi przejść jeszcze konsultacje i drogę w parlamencie.

Autor: D. Grzymska
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pijany, kierowca, pirat, kara
Zasłabł za kierownicą i uderzył w budynek szkoły. Mężczyzna przewieziony został do szpitala

Do groźnego zdarzenia doszło po południu w Ełku. Kierowca forda zasłabł za kierownicą i uderzył w budynek szkoły podstawowej. Mężczyzna trafił do szpitala. 4-letniemu dziecku, które...

Zamknij
RadioOlsztynTV