Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ryszard Górecki: Reprezentujemy wszystkie dziedziny nauki na wzór uniwersytetu amerykańskiego

Budujemy obiekt, który będzie miał prawie 4 tysiące metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej – mówił w Porannych pytaniach prof. Ryszard Górecki, rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Pomiędzy Wydziałem Humanistycznym a Centrum Konferencyjnym w olsztyńskim Kortowie powstaje Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji. Profesor Ryszard Górecki podkreślał, że obiekt zostanie ukończony w maju przyszłego roku. Jego otwarcie jest planowane na czerwiec. Centrum będzie miejscem, w którym można się będzie dowiedzieć wielu ciekawostek z różnych dziedzin nauki.

Jesteśmy jedyną w Polsce uczelnią klasyczno-uniwersytecką, która reprezentuje wszystkie dziedziny naukowe. Jesteśmy wzorem modelu amerykańskiego uniwersytetu. Tam będzie to wszystko reprezentowane włącznie z chemią, która będzie utworzona i będzie bardzo mocna. W przyszłym roku akademickim  przeprowadzona zostanie pierwsza rekrutacja na nowy kierunek.

W przyszłym tygodniu rektor Górecki ma wybrać kierownictwo Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji. Obiekt będzie kosztował w sumie ponad 25 milionów złotych.

W Radiu Olsztyn profesor Ryszard Górecki podkreślił, że Polska Akademia Nauk doceniła jego dorobek naukowy. Niedawno rektor UWM został członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk. Ryszard Górecki kieruje Katedrą Fizjologii, Genetyki i Biochemii Roślin na Wydziale Biologii i Biotechnologii UWM. Jego główne zainteresowania naukowe obejmują fizjologię i biochemię nasion, a w szczególności badania nad wigorem nasion.

Zostałem wybrany i zatwierdzony przez zgromadzenie ogólne Polskiej Akademii Nauk dzięki temu, że miałem postęp naukowy i organizacyjny na rzecz rozwoju polskiej nauki. Muszę kontynuować pracę naukową, dobrze realizować badania i być dowodem dalszego rozwoju naszej uczelni.

Członkiem-korespondentem Polskiej Akademii Nauk został natomiast profesor Jan Jankowski, również z Wydziału Nauk Biologicznych i Rolniczych UWM. Profesor Jankowski jest uznanym w skali międzynarodowej autorytetem naukowym z zakresu drobiarstwa, specjalistą w dziedzinie hodowli, chowu i żywienia indyków.

Posłuchaj Porannych pytań

00:00 / 00:00

Fot. A. Chmielewska

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za M.Lewiński

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w UWM, uniwersytet, uczelnia, rektor, Ryszard Górecki
Niezwykła choinka w Bibliotece Uniwersyteckiej UWM w Olsztynie

Biblioteka Uniwersytecka UWM w Olsztynie jak co roku przygotowała na Mikołajki niespodziankę dla swoich użytkowników - niezwykłą choinkę. W holu na pierwszym piętrze stanęło, a raczej zawisło...

Zamknij
RadioOlsztynTV