Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ruszyły cykliczne spotkania na placu budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną. Samorządowcy sprawdzają postępy prac

Fot. Materiały NDI/ BESIX

W Nowym Świecie, gdzie budowany jest kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną, spotkali się samorządowcy z gmin, których dotyczy inwestycja oraz przedstawiciele wykonawcy i inwestora.

Jak poinformował Urząd Morski w Gdyni, spotkania będą odbywać się cyklicznie, tak by wszystkie strony miały pełną informację na temat postępu robót. Wśród uczestników spotkania byli włodarze Elbląga, bo głównym beneficjentem rządowej inwestycji ma być komunalny Port Morski. Byli też pracownicy Starostwa Powiatowego, zainteresowani np. budową mostu w Nowakowie na rzece Elbląg. Ma in zastąpić obecną pontonową przeprawę.

Pytanie zgłaszał także burmistrz Krynicy Morskiej. Mieszkańcy tej turystycznej miejscowości od początku są przeciwnikami przekopania Mierzei Wiślanej i budowy drogi wodnej do portów południowego Zalewu Wiślanego. Samorządowcy poznali zakres prac zaplanowanych na najbliższe 3 miesiące.

Wykonawca robót, polsko-belgijskie konsorcjum, najpierw wybuduje port osłonowy od strony Zatoki Gdańskiej, tak by materiały budowlane można było dostarczać drogą wodną. Ma to ograniczyć transport lądowy. Już wiadomo, że w wakacyjne weekendy na trasie do miejscowości położonych na Mierzei Wiślanej nie będzie ciężarówek ani ciężkich pojazdów. Pierwszy etap budowy drogi wodnej ma być ukończony w 2022 roku.

Fot. Materiały NDI/ BESIX

Fot. Materiały NDI/ BESIX

Fot. Materiały NDI/ BESIX

Fot. Materiały NDI/ BESIX

Fot. Materiały NDI/ BESIX

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kanał, przekop
Senator Wcisła ma wątpliwości w sprawie przekopu przez Mierzeję. Poseł Wilk odpowiada: Polska spełniła wszystkie warunki

Elbląski senator Jerzy Wcisła wysłał do ministra Marka Gróbarczyka pytania związane z wątpliwościami wokół budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną. Inwestycja może być zagrożona przez ewentualne zaskarżenie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV