Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Elblągu ruszyło głosowanie na budżet obywatelski

Panorama Elbląga z tarasu widokowego katedry św. Mikołaja. Fot. M. Stankiewicz

Do 10 października mieszkańcy Elbląga mogą wybierać lokalne inicjatywy, które zostaną zrealizowane w przyszłym roku w ramach budżetu obywatelskiego. Na ten cel samorząd przeznaczył 2,5 miliona złotych.

Na realizację wskazanych przez mieszkańców przedsięwzięć przewidziano po 400 tysięcy złotych w każdym z 5 okręgów wyborczych, na które podzielono Elbląg. Część tej kwoty zostanie przeznaczona na tzw. małe projekty o wartości do 25 tysięcy złotych każdy. Mieszkańcy mogą także wskazywać inicjatywy ogólnomiejskie, na których realizację wydanych zostanie 500 tysięcy złotych.

W tym roku zrezygnowano z dostarczania do skrzynek pocztowych wydrukowanych ankiet, które służą do głosowania, ponieważ w poprzednich latach większość głosujących wypełniała je w formie elektronicznej. Osoby, które chcą zagłosować w tradycyjny sposób mogą, od wtorku po południu, odbierać formularze w wersji papierowej m.in. w biurze obsługi interesantów urzędu miasta i informacji turystycznej w ratuszu staromiejskim, a po ich wypełnieniu złożyć w biurze podawczym magistratu.

Głosować można także przez internet Budżet Obywatelski Elbląga

Do wyboru są 23 inicjatywy ogólnomiejskie, 49 projektów w okręgach i 8 tzw. małych projektów. Wśród zgłoszonych pomysłów są m.in. ławeczka z pomnikiem honorowego obywatela Elbląga, zakonnika i zielarza ojca Czesława Klimuszki, a także remont fontanny na Placu Słowiańskim wraz z odbudową pomnika założyciela miasta, mistrza zakonu krzyżackiego Hermanna von Balka.

Na liście do wyboru jest też odnowienie muszli koncertowej w Bażantarni, oznaczenie szlaków turystycznych w mieście, czy przygotowanie samoobsługowej wypożyczalni rowerów. Większość ze zgłoszonych propozycji dotyczy jednak poprawy osiedlowej infrastruktury; remontów chodników, budowy ścieżek rowerowych, zagospodarowania placów zabaw i siłowni na powietrzu.

W Elblągu głosowania odbywają się od 2012 roku – było to wówczas pierwsze w województwie warmińsko-mazurskim miasto z budżetem obywatelskim. Idea ta polega na zwiększeniu wpływu obywateli na finanse miasta. Ma to podnieść zaufanie lokalnych społeczności do działań podejmowanych przez władze gmin.

 

(PAP/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, głosowanie
Rozpoczął się pierwszy synod diecezji elbląskiej

Biskup Jacek Jezierski zwołał pierwszy w historii w diecezji elbląskiej synod. Ma on wyznaczać kierunki działania diecezji. Prace synodu rozpoczęła uroczysta msza pod przewodnictwem metropolity warmińskiego...

Zamknij
RadioOlsztynTV