Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 15 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ruszają konsultacje z pięcioma powiatami graniczącymi z Rosją

Fot. W. Chromy

Rozpoczęły się konsultacje Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej z samorządami na temat dodatkowych pieniędzy z nowego rządowego programu wspierającego regiony graniczące z Ukrainą, Białorusią i Rosją. Chodzi o województwa podkarpackie, lubelskie podlaskie i warmińsko-mazurskie.

Na Warmii i Mazurach dodatkowe wsparcie otrzyma pięć powiatów graniczących z rosyjskim obwodem królewieckim. Jak powiedział w Węgorzewie poseł Koalicji Obywatelskiej Maciej Wróbel, konsultacje są planowane na 15 marca, ale już teraz trzeba rozmawiać o potrzebach i oczekiwaniach samorządów, które skorzystają z programu.

Trzeba rozmawiać o tym jak powinien wyglądać ten program, żeby spełnił oczekiwania samorządów. Będą mogły otrzymać dodatkowe środki na działania związane z infrastrukturą zieloną, niebieską, na kwestie transportowe, poprawy bezpieczeństwa oraz edukacji i ochrony  zdrowia

– wyjaśnił.

Na ten rok dla dwudziestu dwóch powiatów, w czterech przygranicznych województwach, przewidziano ponad 100 milionów złotych. W ciągu pięciu najbliższych lat będzie to pół miliarda.

Dodatkowe pieniądze otrzyma m.in. powiat węgorzewski. Przewodnicząca Rady Miasta Węgorzewa i kandydatka na burmistrza miasta Aleksandra Kiełczewska powiedziała, że środki te można wykorzystać m.in. na rozwój opieki zdrowotnej.

W Węgorzewie ciężko jest o lekarzy specjalistów. Na emeryturę odchodzą pomału lekarze rodzinni. Mieszkańcy oczekują, że my samorządowcy zrobimy wszystko, aby czuli się bezpiecznie tu gdzie mieszkają

– mówiła.

Najpilniejsze potrzeby w powiecie węgorzewskim to także rozwój transportu publicznego i gminny monitoring.

Senator Jolanta Piotrowska przypomniała też o pieniądzach z Krajowego Planu Odbudowy, które zostały właśnie odblokowane przez komisję europejską. Chodzi o kwotę 137 miliardów euro w skali kraju.

Przeliczając to na złotówki, to około 600 miliardów złotych. To są olbrzymie pieniądze, z których będą też korzystać powiaty i gminy naszego regionu. Wkrótce uruchomione zostaną środki z Funduszu Spójności, z którego będzie można korzystać, głównie jeśli chodzi o ochronę środowiska. Będą też środki z Funduszy Europejskich dla Warmii i Mazur m.in. na rozwój przedsiębiorczości

– stwierdziła.

Senator Piotrowska dodała, że w najbliższym czasie zostaną uruchomione pieniądze na cyfryzację, rozwój kompetencji pracowników i mieszkańców. Będą też środki na ochronę środowiska, poprawę efektywności energetycznej budynków i fundusze społeczne dla najbardziej potrzebujących.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Fot. W. Chromy

Więcej w samorząd, Węgorzewo, pieniądze, fundusze unijne, Maciej Wróbel, Joanna Piotrowska
W Jeden na Jednego o pieniądzach na rozwój przygranicznych powiatów

O pieniądzach dla powiatów przygranicznych na Warmii i Mazurach dyskutowali goście audycji Jeden na Jednego. Gośćmi Marka Lewińskiego byli Bogdan Bartnicki z Polskiego Stronnictwa Ludowego i...

Zamknij
RadioOlsztynTV