Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rusza rozbudowa linii tramwajowych w Olsztynie. Kierowcy pojadą nowym łącznikiem

Fot. Łukasz Węglewski

Już w czwartek (1 lipca) wykonawca przejmie pierwszy z placów budowy. To oznacza rozpoczęcie pierwszych prac przy rozbudowie trakcji tramwajowej w Olsztynie. Prace zaczną się w południowej części miasta. Tu powstanie m.in. specjalny łącznik dróg ułatwiający przejazd w czasie budowy.

Umowa z konsorcjum firm Polimex Infrastruktura-Trakcja-Polimex Mostostal została zawarta na początku czerwca. Od tego czasu wykonawca przygotowywał niezbędną dokumentację, aby realizować zadanie.

Pierwsze zadanie to budowa łącznika dróg położonych za hipermarketem przy ul. Krasickiego. Trasa będzie łączyć lokalne uliczki z wybudowaną niedawno ul. Szymborskiej, czyli jezdnią biegnącą przez dawny poligon, która prowadzi do obwodnicy miasta. To będzie element objazdów na czas wszystkich robót, który już pozostanie i będzie mógł być wykorzystywany także po zakończeniu inwestycji

– mówi kierownik ratuszowej jednostki realizującej projekt, Andrzej Karwowski.

Łącznik ma powstać do 28 lipca. Poza tym w drugiej połowie lipca zaczną się także prace na pętli w Pieczewie oraz wzdłuż ulic Wilczyńskiego i Krasickiego.

Nowa infrastruktura to około sześciu kilometrów podwójnego torowiska. Zostanie poprowadzone ulicami Wilczyńskiego, Krasickiego, Synów Pułku, Wyszyńskiego i al. Piłsudskiego. Nad skrzyżowaniem Krasickiego z Synów Pułku powstanie estakada o długości około 270 metrów. Poza tym przy Wysokiej Bramie zostanie wybudowany węzeł przesiadkowy.

Projekt to także powstanie stref o spowolnionym ruchu czy rond zamiast tradycyjnych skrzyżowań oraz budowa około 10 kilometrów tras rowerowych oraz rozbudowa systemu ITS. W jego zakresie finansowym jest też kupno części (z łącznie 12 sztuk) nowych tramwajów, które są budowane w Turcji.

Realizacja zadania ma potrwać około 26 miesięcy od daty zawarcia umowy i kosztować ponad 403 mln złotych.

Redakcja: A. Niebojewska za UM Olsztyn

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztyn, droga, ratusz, pieczewo, linia tramwajowa
Wakacje na drogach. To czas wzmożonych prac remontowych i budowlanych

Olsztyński oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad prowadzi obecnie cztery duże inwestycje. W województwie warmińsko-mazurskim trwają roboty na budowie drogi S5 Ornowo-Wirwajdy, S61 Szczuczyn-Raczki oraz...

Zamknij
RadioOlsztynTV