Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rusza proces beatyfikacyjny zakonnicy spod Lubawy

Magdalena Mortęska

Czy będziemy świadkami wyniesienia na ołtarze postaci związanej z Ziemią Lubawską?

Msza święta w Lubawie rozpoczęła proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Magdaleny Mortęskiej. Postulatorem jest ks. Stanisław Oder wcześniej odpowiedzialny za proces beatyfikacyjny Jana Pawła II.

Zdaniem księdza Stanisława  Odera heroiczność cnót, opinia świętości, 400 lat obecności w życiu kościoła i świeckich – to przesłanki do wyniesienia na ołtarze XVI-wiecznej reformatorki zakonu benedyktynek, promotorki edukacji i roli kobiet w społeczeństwie. Magdalena Mortęska była kobietą wielkiego intelektu i ducha, która kładła wielki nacisk na wychowanie dziewcząt i promocję godności kobiety.

00:00 / 00:00

Ordynariusz toruński ksiądz biskup Andrzej Suski powołał trybunał diecezjalny, który ma zebrać dowody świętości zakonnicy z Mortęg. Proces beatyfikacyjny Magdaleny Mortęskiej rozpoczynano dwukrotnie. Przeszkodziły mu rozbiory, a potem dwie wojny światowe.

Mortęgi – rodowa siedziba Magdaleny Mortęskiej. Fot. Ł. Węglewski

Parafia w Lubawie należy już do diecezji toruńskiej. Tak jest ze względu na uwarunkowania historyczne. Od Pokoju Toruńskiego, czyli od 1466 roku, Lubawa wraz z okolicą należała do Polski aż do I rozbioru.

Mapa Diecezji Toruńskiej

(akul/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Festiwal Kultury Ukraińskiej w Górowie Iławeckim

W Górowie Iławeckim zakończył się festiwal Ekołomyja, czyli Festiwal Kultury Ukraińskiej. W trakcie festiwalu można było podziwiać występy zespołów z Polski, Ukrainy i Litwy. Na terenie...

Zamknij
RadioOlsztynTV