Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
brak danych dla miasta: olsztyn
Logowanie
 

Ruch na granicy z Rosją. Ilu podróżnych zostało odprawionych w ubiegłym roku?

Fot. M. Lewiński

W ograniczonym zakresie, ale wciąż działają. Mowa o polskich przejściach granicznych z obwodem kaliningradzkim.

W poprzednim roku funkcjonariusze Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej odprawili 364 tysiące podróżnych, a ponad 40 procent stanowili Rosjanie. Dla porównania – przed zawieszeniem małego ruchu granicznego w 2015 r. przez przejścia z obwodem kaliningradzkim przejechało nieco ponad 6 mln podróżnych, w tym 2,5 mln Rosjan. Dodajmy, że obecnie ruch na granicy odbywa się tylko przez dwa przejścia: Grzechotki i Bezledy. Od 2019 r. zawieszone są te w Gołdapi i Gronowie. Z kolei od dwóch lat Rosjanie do Polski mogą przyjeżdżać tylko w wyjątkowych sytuacjach. Wykluczono podróże biznesowe, kulturalne, sportowe i sportowe. Zazwyczaj Rosjanie mają też tytuły pobytowe w Unii Europejskiej.

Przypomnijmy też, że na polsko-rosyjskiej granicy trwa budowa tymczasowej zapory. Powstanie tam bariera perymetryczna, czyli system kamer i czujników sensorycznych.

Posłuchaj relacji Kasi Piaseckiej

00:00 / 00:00

Autor: K. Piasecka
Redakcja: K. Ośko/M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w granica, Obwód Kaliningradzki, Grzechotki, Bezledy
Rosyjski obwód kaliningradzki coraz bardziej odczuwa sankcje

Obwód kaliningradzki stopniowo zaczyna odczuwać sankcje nakładane na Rosję - twierdzi Tadeusz Baryła, ekspert Instytutu Północnego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie. Jak powiedział, kolejne pakiety sankcji,...

Zamknij
RadioOlsztynTV