Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rozwojowi choroby sprzyja palenie i smog. To trzecia przyczyna zgonów w Polsce

Przewlekła obturacyjna choroba płuc skraca życie o 10 lat. Lekarze alarmują, że przypadków tej choroby jest coraz więcej.

Z okazji Światowego Dnia Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POCHP) w Warmińsko-Mazurskim Centrum Chorób Płuc w Olsztynie odbyło się spotkanie, podczas którego można było skonsultować się z lekarzem, dietetyczką i pielęgniarką.

W Polsce POCHP stanowi trzecią przyczynę zgonów – przyznaje dr Joanna Pawlak, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób płuc. Zapadaniu na tę chorobę sprzyja palenie papierosów, e-papierosów oraz smog.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc jest bardzo poważnym problemem jeżeli chodzi i opiekę zdrowotną naszych pacjentów. Ze względu na to, że żyjemy w zanieczyszczonym środowisku problem ten będzie pogarszał się w ciągu najbliższych lat. Wpływ mają także: przewlekły nikotynizm, używanie produktów inhalacyjnych, takich jak chociażby e-papierosy i generowanie lokalnego smogu.

00:00 / 00:00

Nieleczona choroba płuc jest najczęstszą przyczyną raka płuc. Szpital pulmonologiczny w Olsztynie prowadzi ministerialny program w kierunku wczesnego wykrywania raka płuc dla osób od 55 do 74 roku życia, które palą papierosy od co najmniej 20 lat.

Kontakt ze szpitalem pod numerem telefonu 571 606 615.

 

Autor: D. Grzymska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zdrowie, choroba, płuca
Profilaktyka raka płuc w Bartoszycach. „Mamy jeszcze wolne miejsca na badania”

150 osób może się przebadać w Bartoszycach dzięki profilaktycznemu programowi badań w kierunku wykrywania raka płuc. Badania prowadzi tamtejszy szpital powiatowy. Placówka dostała na to dofinansowanie...

Zamknij
RadioOlsztynTV