Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 9 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rozwikłano tajemnicę fresku przedstawiającego Mikołaja Kopernika. W rocznicę jego urodzin zaprezentowano też promocyjne pamiątki

Po latach poznaliśmy nazwiska twórców malowidła przedstawiającego Mikołaja Kopernika nadającego ziemię chłopom.

Fresk znajduje się na ścianie holu w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie. Do niedawna autorstwo dzieła, niesłusznie, przypisywano Julianowi Dadlezowi – mówi Anna Szymańska z Muzeum Warmii i Mazur.

Julian Dadlez jest autorem malowidła, o podobnej treści, w olsztyńskim ratuszu. To, w urzędzie wojewódzkim, przez dobrych kilka lat było przykryte. Ja dowiedziałam się o nim w 2017 roku. Wówczas zaczęliśmy poszukiwania autora.

00:00 / 00:00

Autorami malowidła, które powstało w 1954 roku są: Jan Ilkiewicz, Henryk Oszczakiewicz i Antoni Szymaniuk.

Podczas spotkania w 548. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika potomkowie artystów mówili o tym, jak doszło do powstania fresku. Posłuchajmy Cezarego Szymaniuka – syna Antoniego, pracownika Muzeum Podlaskiego i Magdaleny Modrzyńskiej – córka Henryka Oszczakiewicza.

Ponieważ ojciec przyjaźnił się z Henrykim Oszczakiewiczem, ten zapewne zaproponował mu współudział w tej realizacji i stąd wizyta taty w Olsztynie. (…) Zawsze ogarnia mnie pewne wzruszenie. Tym bardziej, że tata zmarł 30 lat temu, a pewne rzeczy zostały w Olsztynie i jest to bardzo miłe.

Malowidło i wystawę zdjęć autorów, także podczas prac nad dziełem poświęconym Kopernikowi, można oglądać w holu Urzędu Wojewódzkiego.

Dziś przypada 548. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Starostwo powiatowe w Olsztynie uczciło nie tylko rocznicę urodzin wybitnego astronoma, ale także 500-lecie obrony Olsztyna, którą kierował.

Podczas konferencji prasowej zaprezentowano pamiątki poświęcone najznakomitszemu Warmiakowi. „Mikołaj Kopernik. Wojna i dyplomacja” – to tytuł książki napisanej przez dr Wojciecha Szalkiewicza, który jest także rzecznikiem starostwa powiatowego w Olsztynie.

To wspólne przedsięwzięcie wydawnicze marszałka województwa i starosty olsztyńskiego przy współpracy Muzeum Warmii i Mazur oraz Muzeum we Fromborku. Książka poświęcona jest obronie zamku przed Krzyżakami, który jako jedyny nie uległ najeźdźcy, dzięki strategicznym zdolnościom Mikołaja Kopernika. Jak podkreśla Wojciech Szalkiewicz było to możliwe dzięki mądrości i dyplomacji cechującym astronoma.

Podczas spotkania zaprezentowano także tzw. sublimat winny, odtworzony według receptury Mikołaja Kopernika, który był także lekarzem – mówi Beata Piasecka-Sasin, dyrektor Mazurskich Miodów, gdzie produkowany jest trunek.

00:00 / 00:00

Trunek już niedługo będzie można kupić w sklepach jako atrakcyjną pamiątkę z Warmii.

Zdaniem starosty olsztyńskiego Andrzeja Abako, zarówno książka, jak i sublimat winny to produkty wpisujące się w działalność promocyjną Warmii.

00:00 / 00:00

Podczas spotkania zaprezentowano dwa krótkie filmy promocyjne, poświęcone obronie olsztyńskiego zamku oraz zajęciom, którymi parał się kanonik warmiński podczas pobytu w Olsztynie.

Starostwo olsztyńskie. Fot. D.Grzymska

Beata Piasecka-Sasin – dyrektor Mazurskich Miodów. Fot. D.Grzymska

Starostwo olsztyńskie. Fot. D.Grzymska

Starostwo olsztyńskie. Fot. D.Grzymska

Autor: M.Kwiatkowska/D.Grzymska
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

 

Więcej w lekarz, Mikołaj Kopernik, video, wideo, Jan Ilkiewicz, akstronom, Anna Szymańska, Henryk Oszczakiewicz, Antoni Szymaniuk, malowido, fresk
Frombork świętował urodziny jednego z najsłynniejszych astronomów

Frombork obchodził uroczyście 548. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, jednego z najsłynniejszych astronomów. Mikołaj Kopernik, twórca heliocentrycznego modelu Układu Słonecznego i prawdopodobnie pierwszy heliocentryk w Europie od...

Zamknij
RadioOlsztynTV