Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rozstrzygnięto konkurs na wyeksponowanie rondeli. Będzie wielopoziomowy parking i planty

Rondela przed Wysoką Bramą w Olsztynie. Fot. D. Grzymska

Znamy zwycięzcę w konkursie na wyeksponowanie fortyfikacji starego miasta w Olsztynie. Dziś (piątek) sąd konkursowy wybrał najlepszy projekt. Werdykt ogłosił przewodniczący profesor Jan Salm z Politechniki Łódzkiej. A zwyciężyła koncepcja pracowni GK Architekci z Olsztyna.

Jury zachwycił zwłaszcza pomysł wyeksponowania rondeli pod Wysoką Bramą poprzez nadbudowanie jej murów. Grzegorz Dżus, który odebrał nagrodę w wysokości 50 tysięcy złotych wyjaśniał, że nie odważyłby się na całkowitą rekonstrukcję, bo nie zachowały się żadne ryciny ani dokumenty z opisem rondeli.

Członkowie sądu konkursowego docenili fakt, że projekt olsztyńskich architektów jest otwarty i dopuszcza korekty wynikające z postępu badań terenowych. Projekt wyróżniał się ciekawą koncepcją wkomponowania w skarpę wielopoziomowego parkingu z plantami na dachu.

Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej

 

 

Autor: D. Grzymska

Redakcja: A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Wysoka Brama, architektura
Olsztyn chce wyeksponować dawne fortyfikacje. Rozstrzygnięcie konkursu w lipcu

Olsztyn chce wyeksponować dawne fortyfikacje na Starym Mieście, tak by stały się one atrakcją turystyczną. Samorząd ogłosił konkurs na zagospodarowanie reliktów na placu Jedności Słowiańskiej, i...

Zamknij
RadioOlsztynTV