Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -1 °C pogoda dziś
JUTRO: -1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rozpoczyna się Adwent. To czas duchowego przygotowania do Bożego Narodzenia

W Kościele katolickim rozpoczyna się Adwent. Przez cztery kolejne niedziele wierni będą przygotowywać się do świąt Bożego Narodzenia.

W kościołach pojawiły się wieńce z czterema świecami zapalanymi w każdą z czterech niedziel adwentu. Są też świece roratne symbolizujące Maryję przygotowującą się na przyjście Jezusa. Przez najbliższe tygodnie o świcie w kościołach odprawiane będą specjalne msze tzw. roraty. Parafie organizują także adwentowe rekolekcje.

Ludzie, którzy są wierzący korzystają w Adwentu i mocno go przeżywają. Jest to dla nich czas szczególnego spotkania z Bogiem i uświadomienia sobie dwóch ważnych rzeczy. (…) Z jednej strony oczekujemy świąt Bożego Narodzenia, z drugiej powtórnego przyjścia Chrystusa. Istotą Adwentu jest zwrócenie uwagi na proroctwa Starego i Nowego Testamentu, które tego dotyczą

– podkreśla ksiądz Marek Piedziewicz z elbląskiej katedry świętego Mikołaja.

00:00 / 00:00

Przez najbliższe cztery tygodnie każdego ranka na ulicach miast spotkać będzie można osoby idące z zapalonymi lampionami. Wszystko za sprawą porannych rorat ku czci Maryi Panny – dodaje ksiądz Marek Piedziewicz.

One są po to, żeby wyrazić to oczekiwanie poprzez czuwanie. Kiedy na kogoś czekamy, to zazwyczaj przygotowujemy się na to spotkanie. Chrześcijanie w ten sposób zawsze wyrażali gotowość na przyjście Chrystusa. (…) Poranne roraty to piękny zwyczaj, który cieszy się dużą popularnością wśród wiernych.

00:00 / 00:00

Słowo „adwent” pochodzi od łacińskiego „adventus” i oznacza przyjście.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki zachęca w Adwencie do uczestnictwa w roratach.

Są szczególnie atrakcyjne dla dzieci. Zapamiętałem je z przeszłości jako rzecz urzekającą.

W polskim Kościele rozpoczyna się dziś także nowy rok duszpasterski, obchodzony pod hasłem „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.

 

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za IAR/J. Sulecki

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Boże Narodzenie, święta, kościół, kościół katolicki
Świąteczna zbiórka Banku Żywności w ten weekend. „Pomoc jest bardzo ważna”

W ponad stu sklepach w 40 miastach województwa warmińsko-mazurskiego rozpoczęła się świąteczna zbiórka Banku Żywności w Olsztynie. Potrzebne są m.in. olej, mąka, makaron, cukier, konserwy, słodycze...

Zamknij
RadioOlsztynTV