Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rozpoczął się remont zabytkowego pałacu w Sztynorcie. „To miejsce zaczyna się odradzać”

Pałac w Sztynorcie. Fot. Łukasz Węglewski

Ruszyły prace remontowe w pałacu w Sztynorcie na Mazurach; w całym kompleksie zakładane są rynny, będą też odnawiane okna i pomieszczenia w prawym skrzydle pałacu – poinformował Wojciech Wrzecionkowski,prezes fundacji, która opiekuje się zabytkiem.

Prace remontowe w pałacu w Sztynorcie na Mazurach prowadzone są dzięki dotacji w wysokości 1 mln euro, którą na ratowanie zabytku przyznał niemiecki Bundestag.

Kończymy zakładanie rynien na całym pałacu, dzięki czemu woda nie będzie się lała po ścianach. Ruszają też prace związane z naprawą okien w prawym skrzydle i sukcesywnie będziemy remontować kolejne pomieszczenia w tym skrzydle

– powiedział prezes Polsko-Niemieckiej Fundacji Ochrony Zabytków Kultury Wojciech Wrzecionkowski. Fundacja ta sprawuje pieczę nad zabytkiem i od kilku lat pozyskuje fundusze oraz prowadzi prace remontowe sztynorckiego pałacu.

Wrzecionkowski powiedział, że prace porządkowo-remontowe prowadzone są także wokół pałacu.

Zajęła się tym spółka, która kupiła sztynorcki port, park i zabudowania gospodarcze. Spółka uporządkowała park, powycinała krzaki, wywiozła latami zalegające w nim śmieci tak, że jest on teraz zachwycający. Prowadzone są także remonty pawilonu herbacianego i kaplicy parkowej oraz budynku dawnego spichlerza. To wszystko sprawia, że widok pałacu w Sztynorcie przestaje być posępny, to miejsce już się odradza

– powiedział Wrzecionkowski i dodał, że fundacja i spółka współpracują ze sobą przy ratowaniu pałacu i jego otoczenia.

Sztynort, mała wieś w powiecie węgorzewskim, znana jest tysiącom żeglarzy jak największy port na Mazurach. Dla miłośników historii jest to ważne miejsce ze względu na to, że przez lata w tutejszym pałacu mieszkał jeden z najbardziej znamienitych pruskich rodów – Lehndorffowie. Kolejne pokolenia Lehndorffów mieszkały tu od XV wieku aż do zakończenia II wojny światowej. Z tej rodziny wywodził się m.in. jeden z warmińskich biskupów, wielu jej członków służyło w armii i pracowało w dyplomacji – zarówno po stronie polskiej, jak i niemieckiej. Ostatni z rodu, Heinrich, 20 lipca 1944 roku brał udział w nieudanym zamachu na Hitlera w Wilczym Szańcu w Gierłoży.

W 1941 r. pałac zajęło ministerstwo spraw zagranicznych Rzeszy Niemieckiej. Bywał tu minister Joachim von Ribbentrop. Podczas działań wojennych w 1945 r. Sztynort uniknął zniszczenia. Do 1947 r. w pałacu miała siedzibę kwatera wojsk radzieckich.

W PRL-u w sztynorckim pałacu rezydowała administracja PGR-u, w latach 90. pałac popadł w ruinę. Od 2009 roku w pałacu Fundacja m.in. wyremontowała dach i wzmocniła stropy, osuszono fundamenty. Pieniądze na te prace pochodziły m.in. z Bundestagu oraz od rodziny Lehndorffów, która na ten cel na aukcjach sprzedała część rodzinnych pamiątek; w ten sposób zebrano 50 tys. euro.

Fundacja chce, by po remoncie całego pałacu w Sztynorcie znalazło się m.in. muzeum szlachty wschodniopruskiej – rodzina Lehndorffów zamierza przekazać muzeum oryginalne wyposażenie z dawnego pałacu. Część obiektu będzie przeznaczona na cele hotelowe.

Wśród dzieci Heinricha von Lehndorffa, ostatniego dziedzica sztynorckiego pałacu, najbardziej znana jest Vera, która była top modelką i aktorką. Występowała pod pseudonimem Veruschka.

 

Redakcja: A. Dybcio za PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zabytek, remont, pałac, Sztynort
Ponad 270 km dróg zyska nową jakość. Ich modernizacja będzie możliwa dzięki Funduszowi Dróg Samorządowych

Program budowy dróg ma być impulsem dla gospodarki. Premier Mateusz Morawiecki i minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zapewnili, że dzięki Funduszowi Dróg Samorządowych zostanie wybudowanych lub wyremontowanych...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV