Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rozpoczął się kolejny etap rekrutacji do szkół średnich. Sprawdziliśmy jak przebiega w Olsztynie, Elblągu i Ełku

Fot. fotolia

W Olsztynie na absolwentów szkół podstawowych i gimnazjalnych czeka prawie 1800 miejsc. W Elblągu każdy uczeń znajdzie zostanie przyjęty, jest jeszcze 200 miejsc. W powiecie ełckim zostało więcej miejsc niż kandydatów. 

Olsztyn

W czasie pierwszej rekrutacji wpłynęło ponad 6 tysięcy 100 wniosków, czyli o ponad 800 więcej niż było miejsc. Wiadomo już, że chęć uczenia się w wybranej placówce potwierdziło ponad 3 i pół tysiąca uczniów. Ostatecznie w szkołach prowadzonych przez gminę są jeszcze 1782 miejsca, najwięcej w liceach ogólnokształcących – 736. Szkoły branżowe pierwszego stopnia mogą przyjąć jeszcze 561 osób, a technika 485.

Wnioski w rekrutacji uzupełniającej można wypełniać od dziś do 6 sierpnia do godziny 15 w serwisach internetowych uruchomionych na potrzeby rekrutacji.

Elbląg

Departament edukacji w Elblągu informuje, że już po pierwszym etapie aplikowania widać, że każdy uczeń znajdzie miejsce. Dyrektor Małgorzata Sowicka przyznała Radiu Olsztyn, że wprawdzie nie wszyscy dostali się do wymarzonej szkoły, ale nie był to wynik braku miejsc, a uzyskania zbyt niskiej punktacji podczas egzaminów.

Z prawie 3 tysięcy kandydatów, do szkół w Elblągu dostało się już prawie 2 tysiące 800 uczniów. Do drugiego etapu rekrutacji przystąpi więc około 100 uczniów po podstawówce i tyle samo po gimnazjum. Wolne miejsca czekają na nich w technikach i szkołach branżowych – podsumowuje Małgorzata Sowicka.

Jeszcze dziś na stronie internetowej elbląskiego departamentu edukacji pojawi się informacja z listą szkół, w których pozostały wolne miejsca. Wśród nich są m.in IV LO z oddziałami sportowymi, Zespół Szkół Gospodarczych i Zespół Szkół Mechanicznych. Zainteresowani uczniowie powinni składać dokumenty w sekretariatach wybranych placówek. O miejsca w elbląskich szkołach starało się ponad 900 uczniów gimnazjów i 1200 ze szkół podstawowych. Aplikacje do tamtejszych placówek złożyło też ponad 400 uczniów m.in z Braniewa, Nowego Dworu Gdańskiego i Malborka.

Ełk

Po pierwszym etapie rekrutacji do szkół średnich w powiecie ełckim zostało więcej miejsc niż kandydatów. Dokumenty można jeszcze składać do 6 sierpnia. Najwięcej miejsc zostało w szkołach branżowych pierwszego stopnia i w technikach. W sumie na uczniów czeka jeszcze około 100 wolnych miejsc w szkolnych ławach.

Naczelnik wydziału edukacji w starostwie powiatowym w Ełku Mariola Raczyńska przekazuje dobre informacje zarówno uczniom po szkole podstawowej jak i tym, którzy ukończyli naukę w gimnazjum.

Alternatywą dla trwającej rekrutacji są też szkoły niepubliczne, które są dużym uzupełnieniem systemu oświaty w powicie ełckim.

Warmińsko-mazurski kurator oświaty Krzysztof Marek Nowacki zapewniał w Porannych pytaniach Radia Olsztyn, że po drugim etapie rekrutacji do szkół średnich w placówkach będą jeszcze wolne miejsca. Kurator dodał, że liczba miejsc w szkołach w województwie przewyższa liczbę aplikujących uczniów o dwa tysiące (więcej tutaj).

Wyniki rekrutacji będą podane pod koniec sierpnia.

 

Autor: K.Grabowska/ K.Kantor
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy/A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, szkoła, Olsztyn, Ełk, szkoły, liceum, rekrutacja
Po Olsztynie kursuje Autobus Kultury. W tym tygodniu jest na Zatorzu

Autobus zatrzymał się na boisku Szkoły Podstawowej nr 11 w Olsztynie na olsztyńskim Zatorzu. Jak piszą organizatorzy, czyli Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie Nie mogło nas...

Zamknij
RadioOlsztynTV