Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rośnie poziom wód na Żuławach i w Zalewie Wiślanym

Fot. Krzysztof Werner

Na Żuławach i w Zalewie Wiślanym rośnie poziom wód. Powodem są silne porywy północno-zachodniego wiatru, które powodują tzw. cofkę, czyli wpychanie wód Bałtyku do zalewu i dalej w głąb lądu.

Dane z wodowskazu w Żukowie wskazują, że w jeziorze Druzno stan ostrzegawczy przekroczony jest o 5 centymetrów i woda powoli idzie w górę. 13 centymetrów brakuje do stanu ostrzegawczego na rzece Wąskiej w Pasłęku.

Ponadto przybywa wody w Zalewie Wiślanym – wynika z pomiarów wodowskazu w Tolkmicku. Identycznie jest w Dolnej Kępie na Nogacie, w Elblągu na rzece Elbląg oraz w Braniewie na Pasłęce. We wszystkich tych miejscach do stanów ostrzegawczych brakuje kilkudziesięciu centymetrów.

Porywy północno-zachodniego wiatru dochodzące do 85 kilometrów na godzinę utrzymają się do wczesnych godzin popołudniowych, później wiatr osłabnie. Służby kryzysowe miejscowych samorządów oraz Wody Polskie na bieżąco monitorują sytuację.

Autor: P. Karpiszen
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w Żuławy, Bałtyk, pogoda, Zalew Wiślany, cofka
Czy ciepła zima zagraża wegetacji roślin? Eksperci odpowiadają

Po wyjątkowo ciepłym styczniu i zmiennej pogodzie w lutym, część roślin już poczuła wiosnę. Na wielu krzewach i drzewach zdążyły już pojawić się pąki, na trawnikach...

Zamknij
RadioOlsztynTV